„Očekáváme brzký návrat kolegy Tobolky do České republiky a objasnění celého incidentu," uvedla děkanka fakulty Pavlína Springerová. Škola chce přesně zjistit, proč situace nastala, aby bylo v budoucnu možné podobným komplikacím předejít a pokračovat ve vysílání výzkumníků do afrických zemí.

Mluvčí ministerstva Kolář na základě informací od českého velvyslance Miloslava Machálka potvrdil, že dnes dopoledne tožský státní prokurátor zprostil Tobolku obvinění a podepsal propouštěcí příkaz. Velvyslanec nyní zajišťuje udělení výjezdního víza a potřebnou letenku.

Aktivity ministerstva

Tobolka byl v Togu a Burundi na služební cestě, během níž prováděl terénní výzkum zaměřený na politický systém a fungování politických stran, uvedla škola. Významnou roli při vyjasňování a řešení situace podle univerzity sehrály aktivity českého ministerstva zahraničí a jeho diplomatických zástupců v Togu a Ghaně, kteří se prý záležitosti důsledně věnovali.

Kvůli obvinění ze špionáže jsou již více než dva měsíce na řeckém ostrově Limnos zadržováni dva zaměstnanci firmy Bohemia Interactive, která vyvíjí počítačové hry. Obvinění podle řecké policie natáčeli a fotografovali citlivé vojenské objekty, aby měli podklad pro nově vznikající bojovou počítačovou hru.

Čtěte také: O špionáži v Togu nemůže být řeč, tvrdí děkanka hradecké fakulty