„V horských řekách je díky sněhu vody dost, ve zbytku území je jí okolo poloviny dlouhodobého průměru,“ uvedl na dotaz novinářů ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka.

Velký Pařezitý rybník.
Voda v půdě? I přes nadprůměrnou zimu doplněna nebyla, v horách jí je dostatek

Pravděpodobnost, že Česko opět zasáhne sucho, je podle něj velká. V jaké míře však zatím není možné určit.

ROZDÍLY V REGIONECH

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy byly první měsíce pro zemědělce ohledně vláhy obecně lepší než loni, ale například v Polabí proti zbytku republiky horší.

Velmi špatná situace je třeba na východě Čech. „Obě studny mám stále vyschlé. Sucho už trvá třetí rok, naštěstí jsem se před lety nechal připojit na městskou vodu,“ popsal Deníku Karel Hromádko z Chrudimska.

Jaro v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí.
Teplé jarní počasí bude v Česku pokračovat. Příští týdny by však mělo více pršet

Po srážkově slabém únoru se na začátku března srážky přiblížily normálu, v druhé polovině měsíce ale chyběly. Teplé počasí navíc způsobilo, že se voda z půdy vypařovala. Zásoby vody v půdě a v podzemních vodách jsou proto podle hydrometeorologů v horším stavu než touto dobou před rokem.

„Horské oblasti, kde sníh napadl, měly vody dostatek. Ale od Prahy na sever k Hradci je to mizerné, teď to ještě není tak znát, ale začal foukat vítr, který vysušuje horní vrstvu ornice a spodní voda tam není,“ popsal Daňhelka. Podle něj se ukáže, zda vláha pro plodiny letos bude stačit, asi až kolem května.

Podle měsíčního výhledu počasí by tento týden přes den mělo být v průměru kolem 13 stupňů Celsia a v druhé polovině se přidají i srážky. Další tři týdny už mají být o něco sušší, teploty však dál porostou a v prvním květnovém týdnu by se měly dostat k průměrným 18 stupňům.

Vírská nádrž.
Dalešice jsou plné. Pod povrchem ale zásoby vody stále chybí