„Dnes ve čtyři hodiny ráno naměřil šumavský lovec mrazů a spolupracovník Správy NP a CHKO Šumava Antonín Vojvodík mínus 0,6 stupně Celsia. Včera to byly více než tři stupně pod nulou," informoval v úterý mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek. Dodal, že v obou případech klesla teplota k těmto hodnotám na meteorologické stanici Perla u Kvildy na rozhraní Klatovska a Prachaticka, což je jedno z nejstudenějších míst Šumavy. Mrazivá rána lze podle Vojvodíka čekat i po zbytek července.

„Rozhodně to ale neznamená, že by se turisté měli Šumavy bát. Nízké teploty jsou jen záležitostí nocí, přes den je na Šumavě podobně, jako všude v republice," upozornil Pechoušek.

Dosavadních 12 mrazivých nocí v červenci není na Šumavě maximum. Nejvíce nocí, kdy tam teplota klesla pod bod mrazu, bylo v roce 1990, kdy meteorologové takto nízké teploty naměřili osmnáctkrát. Vůbec nejnižší červencová teplota za posledních 35 let byla na Šumavě naměřena v roce 1996, kdy teplota na meteorologické stanici Perla klesla na mínus 7,6 stupňů Celsia.