Praha

Pražské náplavky
Prudký vítr, zatažená obloha, nepříjemná pandemická opatření. Na náplavce mezi Výtoní a Mánesem to opravdu v sobotu před polednem nevypadalo na promořovací srocení davu. A to se magistrát na případný nával nachystal posílením ostrahy.

Na břehu Vltavy dokonce chvílemi strážníci, kterým nově pomáhají pracovníci společnosti CrowdSafety, hráli spíše přesilovku. Ani oni, ani najatý antikonfliktní tým v tu chvíli nemuseli řešit nezakrytá ústa či nos, případně popíjení alkoholu. „Zatím je klid, lidé jsou ohleduplní a dodržují nařízení,“ řekl jeden z anticovid týmu.

Centrum města
Ačkoli třeba náplavky byly dopoledne kvůli počasí spíše opuštěné, v samotném srdci metropole se sobotním odpolednem toulaly skupinky i dvojice chodců. Zatímco minulý týden byly zaplněné hlavně městské parky, v sobotu si Pražané „troufli“ ve větším počtu i do samotného centra. Poměrně dost lidí bylo k vidění na Staroměstském náměstí nebo na Karlově Městě

I tak ale ani náhodou nepřipomíná turistický provoz v Praze situaci v době před koronavirovou pandemií. A čísla hovoří jasně. Mezi českými regiony totiž propad návštěvnosti nejvíce postihl hlavní město, kde se meziročně podle statistiků počet ubytovaných snížil o více než 90 procent a počet nocí strávených v ubytovacích zařízeních zrovna tak. V absolutním čísle to znamená skoro o dva miliony turistů méně, než v běžných letech.

Středočeský kraj

Kutná Hora
Sobota 13. března, která je součástí druhého víkendu platnosti vládního omezení pohybu, byla pro Kutnou Horu absolutně netradiční. Až na pár výjimek bylo centrum města liduprázdné. Minulý týden bylo, díky slunečnému počasí, na náměstích a turistických lokalitách poměrně rušno, ale v tuto sobotu odradila většinu lidí od procházky městem hluboká tlaková níže Klaus, doprovázena silným nárazovým větrem.

Cílem těch, kteří přece jenom vyrazili do ulic, byla drtivé většině návštěva výdejního okénka některých z místních restaurací a kaváren.

Zatímco ještě loni zkraje března hlásila radnice, že obavy z koronaviru ani mimo sezonu moc úbytku návštěvníků neznamenaly, teď je vše jinak. Památka ze seznamu UNESCO je odkázána jen na místní, lidé z blízka i z daleka se do Kutné Hory podívat nepřijedou, protože platí jednak zákaz cestování mezi okresy a jednak také nařízení, že pro procházky smí člověk využít jen katastr svého města či obce.

Poděbrady
Na zimu v centru lázeňského města si v sobotu 13. března po obědě nikdo nemohl stěžovat. Teplota 11 stupňů, mírný větřík, lehce podmračená obloha. Ve vzduchu je cítit jaro. Přesto současná karanténa a omezení pohybu jsou citelně znát a Jiřího náměstí má daleko do jindy rušného centra, kdy místní i turisté tvoří fronty na zmrzlinu, chodí do muzea filmových legend nebo se procházejí mezi záhony růží na zámeckém nádvoří.

Po celém náměstí potkáváme spíše ojedinělé postavy. Už několikáté vedení města řeší problém s dopravní situací na náměstí, která bývá často velmi hustá. Karanténa způsobila, že současný stav průjezdnosti by se asi všem líbil. I několik desítek vteřin neprojede kolem krále Jiřího na koni ani auto. Ojedinělý motorkář má dostatek času zvednout palec před naším objektivem.

Jihočeský kraj

Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou je celoročně oblíbeným cílem mnoha turistů z tuzemska i zahraničí. V těchto dnech tu není téměř vidět živáčka. V ulicích i na sjezdovkách jen prázdno. Lipno vypadá jako město duchů.

Plzeňský kraj

Plzeň
Ulice v Plzni zejí prázdnotou, jen tu a tam uvidíte živáčka. Tvrdá vládní opatření mění obce v města duchů.

Karlovarský kraj

Karlovy Vary
Lázeňské centrum Karlových Varů je bohužel typickým příkladem dopadů velké covidové krize. Tato lokalita je už rok místem duchů, protože právě lázeňské území je závislé na turistech, především těch ze zahraničí. Zásadní změna je zatím v nedohlednu.

Ústecký kraj

Louny
Prázdné výlohy, dětská hřiště zamčená na dva západy, pusté městské nástěnky – tak vypadají města napříč Ústeckým krajem. I o víkendu zejí obce prázdnotou. Stejně to vypadalo v sobotu 13. března v ulicích Loun.

Liberecký kraj

Česká Lípa
Zavřené kavárny a restaurace, většina obchodů i kulturní instituce. Ulice České Lípy zely v sobotu prázdnotou. Přispěl k tomu aktuální zákaz cestovaní mezi okresy a jistě také sychravé počasí, které k procházkám nelákalo ani místní.

Rušno bylo jen okolo nákupních center, kam si lidé přijeli pro potraviny, drogerii nebo léky. Centrum města s náměstím T. G. Masaryka, jemuž dominuje novorenesančně upravená radnice, bylo v sobotu po poledni vylidněné.

Královéhradecký kraj

Náchod
Prázdné výlohy, zamčené dveře, vysvětlující cedulky… Mnohé podniky a obchody v centru Náchoda spojuje v posledních měsících jedno společné - do odvolání mají kvůli vládním nařízením zavřeno. Některé možná už ani znovu ani neotevřou. I kvůli povinně uzavřeným obchodům a provozovnám bylo v sobotu v centru Náchoda výrazně méně živo než dříve.

Lidé se stále nemohou vydat třeba do prodejen s oblečením či obuví, bez zákazníků jsou i kadeřnictví nebo zlatnictví. Nakupující lákala květinka na Kamenici nebo prodejna zmrzliny. Malé množství zákazníků mají třeba i kavárny či restaurace, které fungují pouze přes výdejní okénka.

A tak se nejvíce lidí pohybovalo na náchodském náměstí v okolí litinové lavičky, ze které s úsměvem koukala na zájem o velkoformátové vizualizace finálových návrhů na výstavby nové čtvrti po zbourané textilce Tepna i realistická socha spisovatele Josefa Škvoreckého.

Trutnov
I v Trutnově v centru města se pohybovalo v sobotu minimum lidí. O jediný vzruch se starají dělníci, kteří pracují na dláždění pěší zóny u obchodního domu Máj. Pozornost lidí poutá rovněž originální socha Ocelový jezdec sochaře Michala Gabriela, která je umístěná na Krakonošově náměstí. Ten má blízko centra, vedle městské galerie a městského úřadu, také sochu lva.

Pardubický kraj

Pardubice

Vysoké Mýto
Nepříznivé počasí a zákaz cestování mezi okresy lidi neláká ani do centra Vysokého Mýta. Na procházku je sice možné vyrazit alespoň v rámci katastru obce, v ulicích tu ale najdeme spíše kupy jednorázových roušek než davy lidí.

Jihomoravský kraj

Brno

Olomoucký kraj

Olomouc
Smutně prázdná jsou nyní centra velkých měst na Moravě. Jinak nevypadalo lockdownové sobotní dopoledne ani v centru Olomouce.

Moravskoslezský kraj

Ostrava
Smutný pohled dopoledne nabídly i Komenského sady v centru Ostravy, kde si kondičku udržovali například fotbalisté Baníku. Ani v sobotu dopoledne sice liduprázdné nebyly, ale ve srovnání s minulým týdnem to byla bída.

Zlínský kraj

Zlín

Opuštěně působí v současné době i centrum Zlína. V sobotu bylo prakticky vylidněné.