Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška jde o víceméně automatický postup.

"Pokud se v členské zemi NATO někde stane událost a je tam podezření na chemický nebo jakýkoli jiný útok, tak toto centrum má za úkol zpracovat analýzu a poslat ji do ústředí," řekl mluvčí televizi.

Server zpravodajského týdeníku Respekt ve středu napsal, že analýza se týká toho, jaká látka mohla být při útoku použita a jak mohla být použita. "Než dostaneme autorizaci, není o tom možné informovat. Jde o tajnou zprávu," cituje týdeník jednoho ze zaměstnanců vyškovského centra.

Očekává se, že zpráva by mohla být výhledově odtajněna, píše Respekt.

Kauza Skripal: Rusko vyhostí britské diplomaty, Londýn podpořili spojenci

Skripal a jeho dcera byli počátkem března nalezeni v bezvědomí na lavičce v anglickém Salisbury. Skončili ve vážném stavu v nemocnici a spolu s nimi i britský policista, který se k nim dostal jako první. Británie je přesvědčena, že byli obětí útoku nervově paralytickou látkou, za kterým stálo Rusko.

Británii v tom dnes podpořily Spojené státy, Francie a Německo. Západní země zároveň vyzvaly Moskvu, aby poskytla informace o látce Novičok, která byla údajně při otravě použita. Rusko jakoukoli vinu odmítá.

Zřizovatelem vyškovského Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení je NATO. Centrum bylo vytvořeno v roce 2007, do přímé ochrany Česka a ostatních členských zemí Severoatlantické aliance se zapojilo v roce 2016.

Jeho součástí je speciální počítačový sál s velkoplošnou obrazovkou, jehož pracovníci jsou ve spojení zhruba s 2000 vědci z celého světa. Ti jim pomohou v případě ohrožení analyzovat nebezpečí při použití chemických, biologických a radioaktivních látek ve světě.

Moskevský Kreml, sídlo ruských prezidentů. Ilustrační foto.
Na vyhoštění našich diplomatů z Británie budeme reagovat tvrdě, zní z Ruska