Například třináctiletý Patryk Szymczak z Kolína zvítězil v kategorii záchrana lidského života, když do soutěže poslal svůj příběh o tom, jak na táboře pomohl kamarádce, která si na trampolíně zlomila kotník. Obě děti ale byly daleko od tábora, a tak chlapec kamarádce zpevnil zlomeninu klackem a na zádech ji odnesl do civilizace. Třináctiletý Jan Eibin z Trutnova zase zavolal záchranku staré sousedce, která zkolabovala na ulici, a paní pak chodil navštěvovat do nemocnice a spřátelili se.

„Mám velikou radost, že je tolik dětí, které pomáhají svému okolí a nebojí se o tom mluvit. Myslím, že pokud budou děti i nadále ohleduplné a nebudou před problémy zavírat oči, nemusíme se bát o svou budoucnost," uvedl předseda nadačního fondu soutěže Ján Živný.

Pomoc uvázanému pejskovi

Statečnost prokázala i Šárka Panáčková z Brna, která našla v lese uvázané štěně, a i když se bála, jestli v okolním křoví někdo nečíhá, psa odvázala a darovala strýci. Další ocenění se týkala pomoci v rodině, cenu si odnesl patnáctiletý David Bartoň z Hodslavic, který tráví hodně času s prababičkou a pradědečkem, pomáhá jim na zahradě nebo s nákupy. V kategorii dobrý nápad uspěl třináctiletý Vojtěch Švábenský, který svému dědečkovi jako překvapení postavil udírnu.

Že pomoc může mít nejrůznější podobu, ukázal i příběh třináctileté Karolíny Bazsóové z Trutnova, která varovala svou kamarádku před možným nebezpečím, když se chystala na schůzku s neznámým člověkem z internetu. Ze stejné trutnovské školy je i Radka Šrolová, která pomohla holčičce ztracené na koupališti najít tetu.

Šek 10 000 korun

Ocenění dostali kromě věcných cen i poukaz na vyjížďku na koni a na letecký simulátor a také šek na 10.000 určený jejich škole na pomůcky. V příštím ročníku chtějí organizátoři ocenit i učitele, kteří pošlou nejvíc příběhů svých žáků. Vítězné dobré skutky vybrala odborná porota i děti, které hlasovaly na internetu. Letos se zapojilo přes 5000 školáků.