Ministerstvo obrany se stalo úředním slídilem za novelu zákona o Vojenském zpravodajství (VZ), která by měla armádní tajné službě přisoudit odpovědnost za kybernetickou obranu. Porotci jí vyčítají, že by měla zpravodajcům umožnit umístit na internetové linky "černé skříňky" schopné odposlouchávat, ale i blokovat či měnit provoz.

Šéf VZ Jan Beroun novinářům řekl, že zpravodajci by monitorovali jen provoz na webu. Ke čtení obsahu by potřebovali povolení soudu. Sněmovní výbor pro bezpečnost na začátku února doporučil novelu schválit s pozměňovacím návrhem úřadu vlády. Výslovně zakazuje vstupovat do obsahu internetu a předpokládá zřízení poradního výboru. "I zde jsou zcela vágní pojmy," řekl dnes novinářům výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Čtěte také: Přišla jste o práci? Staňte se chůvou!

Resort uvádí, že udělení ceny vyplývá z nepochopení principu novely ze strany IuRe. "Nejde o samovolnou aktivitu ministerstva, ale krok navazující na rozhodnutí vlády," sdělil ČTK mluvčí Jan Pejšek. Cílem není sledování e-mailů, ale zajištění ochrany strategických informačních systémů, novela navíc předpokládá několikastupňovou kontrolu, dodal.

Firemním slídilem byl vyhlášen Home Credit. Podle poroty přišel s tím, že bude k prověřování žadatelů o půjčku využívat aplikaci, která zanalyzuje obsah mobilního telefonu. V případě, že například najde kontakty na osoby, které v minulosti nesplácely, může být žadatel o půjčku odmítnut.

Home Credit označuje informace o aplikaci nepřesné. "Má především servisní funkci. Vývojový tým nicméně vždy s dodavatelem zjišťuje, co vše technologie umožňuje. To je i případ funkcionality, kterou však nevyvíjíme a která nebude součástí aplikace. Cenu tedy dostáváme za něco, co nemáme a ani mít nebudeme," sdělila ČTK mluvčí Zuzana Bienvenu.

Nepřehlédněte: Muže bez nohou nechali pracovníci sociálky v čekárně úřadu práce

Úřad práce ČR byl vyhlášen dlouhodobým slídilem, protože podle IuRe dlouhodobě vyžaduje od žadatelů o některé sociální dávky výpisy z účtů. Konkrétně se to má týkat hlavně příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. "Povinnost kompletní výpisy předkládat přitom nemá oporu v zákoně," uvedla porota.

I úřad se proti tvrzení ohradil. "Nepojistné sociální dávky jsou vypláceny z prostředků státního rozpočtu a jako s takovými je úřad povinen nakládat efektivně, účelně a hospodárně," sdělila ČTK mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Majetkové a sociální poměry ovlivňují nárok a výši dávky a úřad postupuje při posuzování v souladu s legislativou, dodala.

Výrok Velkého bratra si připsal generální ředitel Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. "Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá…", řekl Lukeš serveru Peníze.cz

Pozitivní cenu Edwarda Snowdena pro ty, kteří přispívají k ochraně soukromí či transparentnosti, získalo město Vsetín za to, jak informuje o umístění kamer městského kamerového systému.

Soutěž se hlásí k odkazu Orwellovy knihy 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 ve Velké Británii. V Česku se koná od roku 2005.