Na protest proti odvolání generálního ředitele CzechInvestu Tomáš Hrudy od začátku týdne podalo výpověď několik desítek zaměstnanců agentury včetně jejího vedení.

"Tímto opatřením chci usnadnit odchod těm členům odstupujícího vedení, kteří se mnou nechtějí nadále spolupracovat. Jejich místa zůstanou zatím neobsazena," sdělil dnes ČTK Čermák. Dodal, že o práci v CzechInvestu je mezi odborníky zájem. "V posledních dnech se na mne obrátila řada lidí z oboru, kteří mají zájem v agentuře pracovat. Mám z toho dobrý pocit především proto, že se jedná o kvalitní nabídky," uvedl Čermák.

Společně s Mikuláškem dnes dostal výpověď ředitel divize rozvoje podnikání Luboš Lukasík, ředitel divize podpory investic a aplikovaného výzkumu René Samek, ředitel odboru regionální spolupráce Tomáš Mráz a personální ředitelka agentury Tereza Matějková. Z pozice ředitelky odboru externí komunikace a tiskové mluvčí agentury odchází Alžběta Honsová.

Důvěryhodný zdroj blízký odcházejícímu vedení CzechInvestu dnes ČTK řekl, že výpověď od začátku týdne podalo zhruba 80 z 313 zaměstnanců agentury, přičemž činnost některých odborů CzechInvestu je kvůli tomu ochromena. "Na všech divizích agentury jsou nejméně dvě třetiny pracovníků řídících složek ve výpovědi," uvedl zdroj. Výpověď prý podal například celý odbor, který má na starost řízení investičních projektů. "Podobná situace je také na odboru připravujícím průmyslové zóny, kde podaly výpověď zhruba dvě třetiny specialistů," upozornil zdroj z CzechInvestu.

Mikulášek ve středu varoval, že personální nejistota v agentuře kvůli výpovědím několika desítek lidí a jejího vedení může ohrozit čerpání 11 miliard korun z Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP) a výhledově i získání dalších miliard korun z nových programů. "Co se týká strukturálních fondů, tak lze říci, že bude reálně ohroženo čerpání fondů z minulého období. Určitě se to také dotkne rozbíhání nových programů, což v případě Operačního programu Podnikání a inovace představuje 100 miliard korun," prohlásil Mikulášek.

Na jeho slova okamžitě reagovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle jeho mluvčího Tomáše Bartovského čerpání peněz z OPPP ohroženo není. "Většinu prostředků totiž rozděluje samotné MPO, CzechInvest je pouhou servisní agenturou, která má na starost nepoměrně menší část těchto plateb," řekl ČTK Bartovský. Dodal, že dosud byly rozděleny více než tři miliardy korun z necelých deseti miliard korun určených pro tento operační program.

Situace v CzechInvestu podle Bartovského nemá podstatný vliv ani na nový operační program Podnikání a inovace. "Tento operační program ještě nebyl schválen Evropskou komisí, a doposud se tudíž zcela nerozeběhl. Z iniciativy MPO byl zahájen příjem žádostí do dvou programů z celkem patnácti," podotkl ve středu Bartovský, podle kterého by se měla situace v CzechInvestu do konce týdne uklidnit.

Za odvolaného Hrudu se dnes postavila Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP). Obává se, že personální změny v CzechInvestu zpozdí příliv miliard korun z evropských fondů. "Podnikatelé se obávají dalšího možného zpoždění spuštění mechanismu pro čerpání finančních prostředků z EU v novém programovacím období 2007 až 2013," uvedla AMSP v tiskové zprávě zaslané ČTK. Asociace uznává právo MPO na personální změny v agentuře, zároveň ale upozornila, že po odvolání Hrudy se situace v CzechInvestu destabilizovala. AMSP tvrdí, že neměla žádné výhrady k činnosti CzechInvestu pod vedením Hrudy.

Několik desítek zaměstnanců agentury včetně všech deseti členů jejího vedení podalo tento týden výpověď poté, co ministr průmyslu a obchodu Martin Říman minulý pátek odvolal generálního ředitele Hrudu a na jeho místo dosadil Čermáka. Všemu předcházela kontrola, která podle ministra odhalila v agentuře nesrovnalosti například při zadávání veřejných zakázek či zvýšení počtu pracovníků agentury o dvojnásobek bez souhlasu ministerstva průmyslu a obchodu.

Hruda ale důvody odvolání považuje za účelové a nezakládající se na pravdě. V pozadí jeho odvolání stojí podle něj dlouhodobě nepříznivý vztah ministra k jeho osobě a CzechInvestu jako celku.

CzechInvest byl založen 1. listopadu 1992 jako agentura, jejímž hlavním cílem bylo podporovat příliv přímých zahraničních investic do ČR. Loni Česko jejím prostřednictvím získalo 176 investičních projektů, které mají přinést investice za rekordních 114,6 miliardy korun. Projekty, jež dostaly investiční pobídku, by v budoucnu měly vytvořit téměř 35.000 pracovních míst. Do budoucna se podoba CzechInvestu zřejmě změní, neboť jej ministr Říman plánuje spojit s agenturou CzechTrade, která má na starosti podporu exportu.