„Zhruba od 12.35 do 12.45 trval silnější DDoS útok na stránky DiPSy a první dvě minuty bylo snížené množství uživatelů v systému a zbytek doby systém normálně fungoval,“ řekl Krejčí.

Původně se měl systém spustit ve čtvrtek 1. února, organizace Cermat, která je za přípravu přijímacího řízení odpovědná, ale kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti spuštění systému odložila.

Systém se po odkladech otevřel v pátek před půlnocí, do dnešního odpoledne bylo podáno kolem čtyř tisíc přihlášek.

Plánované spuštění elektronického systému doprovázely potíže:

Přijímací testy na střední školy, ilustrační foto.
Elektronický systém přihlášek na střední školy má problémy. Spustí se později

Elektronický systém vznikl s cílem zjednodušit proces přijímání na střední školy a omezit chaos, který ho provázel v minulých letech. Proti předchozím rokům odpadne mimo jiné administrativa se zápisovými lístky a odvoláním. Nově si mohou zájemci podat tři přihlášky místo dvou, vyznačí na nich pořadí, kterým školám dávají přednost. Na základě výsledků zkoušek a priorit uchazečů je pak systém automaticky rozřadí. Přihlášku lze podat plně elektronicky, ale i papírovou formou s podporou elektronického systému, nebo pouze papírovou formou.

Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106 tisíc žáků devátých tříd základních škol a tisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí ČTK dříve řekl, že se počítá zhruba se 120 tisíci uchazeči.