V případě, že se existence lidí, kteří dostali od krajské nemocnice výplatu, ale nikdy tady ve skutečnosti nepracovali, prokáže, může být v krajské nemocnici mimo jiné znovu ohrožen statut Centra komplexní onkologické péče. Podle dostupných informací měly nejméně dvě duše pracovat právě na onkologii. Na údajné nepravosti narazil auditor.

Příslib mlčenlivosti

„Ano, informace o takovýchto praktikách nám byly na zasedání dozorčí rady předloženy a my se jimi nyní zabýváme,“ potvrdila ve čtvrtek předsedkyně kontrolního orgánu a krajská radní pro zdravotnictví Hana Příleská. Podrobnosti vyšetřování však kvůli přislíbené mlčenlivosti poskytnout odmítla. „Může probíhat za použití vlastních sil nebo s přizváním dalších odborníků. Jeho výsledky jsme si přislíbili předložit na příštím zasedání, které je plánováno na 23. března,“ sdělila.

V případě, že by se vykazování neexistujících pracovníků potvrdilo, předloží rada tuto informaci valné hromadě. „Postihem by mohla být například pokuta nebo i personální změna představenstva nemocnice,“ vylíčila Příleská.

Ředitel: Jsou to regulérní zaměstnanci

Problém s výplatnicemi, které není komu předat, se traduje i mezi zaměstnanci nemocnice. „Ano, vím, že se to tady stalo,“ uvedl jeden z dlouholetých zdravotníků špitálu. Svou identitu odmítl z obavy z postihu či ztráty zaměstnání zveřejnit, Deník ji však zná. „Zapůjčená jména zaměstnanců se objevují proto, aby byly splněny tabulkové stavy pro akreditace, a potažmo například udržení statutu onkocentra,“ odhalil zdravotnický pracovník.

Ředitel nemocnice Petr Pšikal jakékoliv pochybení tvrdě odmítá. „Jedná se o smlouvy na takzvané garanty. Jsou to naši regulérní zaměstnanci, obsahem jejichž pracovní smlouvy není osobní přítomnost na půdě naší nemocnice,“ vysvětlil. Vše je tak podle jeho slov plně v souladu se zákonem a tvrzení auditora podle něj vychází například z neznalosti personalistiky. „Auditor v době vydání průběžné zprávy například neznal všechny parametry smluvních ujednání,“ argumentoval Pšikal. Celá kauza podle něj navíc vznikla na základě politické objednávky. Konkrétnější však nebyl. „Vše bude mít překvapivé rozuzlení počítám tak do čtrnácti dnů,“ řekl Pšikal.

Deník se bohužel nepodařilo oslovit auditorskou firmu HZ Consult. Její kontakt nelze z veřejně dostupných získat, číslo odmítl poskytnout i kraj jakožto zřizovatel nemocnice. „Stejně nesmí podávat žádné informace, sdělil k tomu mluvčí krajského úřadu Milan Plesar.

Statut není na věky

Ministerstvo zdravotnictví se o problém zatím nezajímá. „Nejsme zřizovatelem nemocnice,“ vysvětlil jeho mluvčí Vlastimil Sršeň. Pokud by se ale mezery například v personálním zabezpečení Centra komplexní onkologické péče prokázaly, nepopírá možnost odebrání statutu. „Statut onkocentra není na věky a nemocnice o něj samozřejmě může za určitých podmínek přijít,“ poznamenal Sršeň. Každé dva roky podle něj navíc probíhá automatická kontrola plnění všech předepsaných parametrů.

Nová zdravotnická kauza vznikla poté, co krajský opoziční zastupitel Petr Gazdík podal trestní oznámení. Jeho obsahem bylo podezření ze zaměstnávání takzvaných černých duší. Jedná se o lidi, které nemocnice za určité období vykázala jako své zaměstnance, ale fakticky v ní nikdy nepracovali. „Vím minimálně o deseti takových lidech. Jedná se jak o lékaře, tak ostatní zdravotnický personál,“ vylíčil Gazdík s tím, že zároveň polici předal potřebné důkazy.