Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drahou elektřinu kradou politici i podnikatelé

Praha - V Česku se ukradne tolik elektřiny, že by na ni dokázalo svítit, topit a vařit okresní město. A kdo by si myslel, že krádeže proudu se týkají jen sociálně slabých, velmi se plete. Elektřinu načerno odebírají podnikatelé, lékaři i politici.

17.8.2008 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Problémy se zloději proudu hlásí všichni výrobci a distributoři. Jen loni celkový počet odhalených černých odběrů přesáhl čtyři tisíce. „Podle našich statistik lidé neoprávněně odebrali 21 228 MWh, což odpovídá roční spotřebě obyvatel zhruba desetitisícového města,“ řekl Přemysl Vániš, generální ředitel ČEZ Měření.

Udali byste svého souseda, který načerno odebírá elektrický proud? Diskutujte a hlasujte v anketě.

Také v případě druhé největší energetické společnosti v Česku – E.ON – jde o ohromující počty. „Zatímco v roce 2001 jsme měli za rok 215 černých odběrů, o šest let později už to bylo nějakých 754 a letos jich jen za první pololetí máme 452,“ tvrdí mluvčí firmy Vladimír Vácha.

Stranou nezůstává ani metropole. Pražská energetika každoročně přijde zhruba na čtyři stovky zlodějů.

Já nic, já muzikant

Třeba orlovský radní Lukáš Míček čelil podezření, že načerno napíchl na přívod elektřiny svou vinárnu. „Vinárnu mám už více než deset let. Načas ji ale měl pronajatu jiný provozovatel. Osobně jsem tam s elektroměry nikdy nic nedělal. Je mou chybou, že jsem si po zpětném převzetí podniku nezařídil i kontrolu či výměnu elektroměru,“ hájil se proti nařčení radní.

#nahled|https://g.denik.cz/1/da/info_odbery_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/1/da/info_odbery.jpg|INFOGRAFIKA Černé odběry#


Obdobně se jeví případ ústeckého ředitele Masarykovy nemocnice Petra Pollaka. Ten zase tvrdil, že překlenutí elektroměru byla něčí pomsta, protože toto zařízení jeho domu je přístupné z ulice.

„Nejsem si vědom, že bych s měřičem jakkoli manipuloval, navíc k němu může kdokoli zvenku. Zveřejněné informace jsou lživé a hrubě se dotýkají mé osobní i profesní cti, ale také mojí manželky," sdělil tehdy médiím Pollak. Soud ale v roce 2006 ředitele odsoudil za podvod, a ten pak rezignoval na svou funkci.

Pátrači se vyplatí

Některým společnostem už došla trpělivost a na stopování nelegálních odběrů zřídily speciální týmy. A výsledky „pátračů“ na sebe nenechaly dlouho čekat. Chytit se jim například podařilo muže z Liberecka, který díky nelegální přípojce na elektrickém podzemním vedení vytápěl svůj dům, venkovní bazén, skleník a dům své přítelkyně.

„Kdybychom proti černým odběratelům systematicky nepostupovali, vzniklé ztráty by ze svých kapes museli zaplatit všichni zákazníci v regulované části za odebranou elektřinu,“ nechal se slyšet Přemysl Vániš z ČEZ.

Zatím největší a zároveň nejkontroverznější případ krádeží elektřiny řešila společnost před dvěma lety na Olomoucku. Při osmi stech kontrolách v šesti vesnicích se přišlo na 89 černých odběrů. Náhrada škody pak provinilce přišla na statisíce.

„Důvodů proč lidé kradou elektřinu je několik, přitom rostoucí cena je jen jedním z mnoha faktorů,“ myslí si mluvčí E.ON Vladimír Vácha. „Například bohaté k tomu vede snaha ještě více ušetřit, ale i dokázat si, že jsou chytřejší než ostatní,“ uvedl.

„Každý případný zloděj zvažuje dvě otázky, jaká je pravděpodobnost, že se na něj přijde, a kolik z toho bude mít. A právě pravděpodobnost, že se na černého odběratele přijde, byla dosud mizivá,“ říká psycholog Jeroným Klimeš.

Mluvčí ČEZ: Každého desátého nepoctivce udá anonym

Jsou černé odběry velký problém? Přibývá jich?

Kdybychom se černým odběrům nevěnovali, zřejmě by to velmi brzo velký problém byl. S jídlem roste chuť, protože máme i případy, kdy zhotovení černého odběru někteří vykukové lidem nabízejí. Mají to jako svoji „podnikatelskou živnost“. Krádeží elektřiny přibývá, vloni jsme odhalili 3000 případů se škodou 130 milionů korun. Ukradená elektřiny by pokryla roční spotřebu obyvatel desetitisícového města.

Objevily se zprávy, že postupy kontrolorů energetických společností jsou minimálně na hranici se zákonem. Proč si myslíte, že si to lidé myslí, a jak se můžete hájit?

Odhalení se samozřejmě brání, i náhrada škody je pro mnohé z nich jistě velkým zásahem do rodinných financí, dostávají se do těžké situace, a tak se chytají každé naděje. Ale je to dotaz i na psychologa, protože řada z nich by v samoobsluze rohlík neukradla, ale u elektřiny jim to připadá jiné, nejde o hmotnou věc. Naší ochranou je, že veškerý zásah u odběratele a jednání s ním natáčíme. Tyto mnohahodinové záznamy jsme zrovna nyní předali i policii, protože opravdu nemáme co skrývat.

Odkud vlastně dostanete tip na nějakého toho hříšníka? Do jaké míry v tomto hrají roli například anonymní udání sousedů?

V devíti z desíti případů neoprávněného odběratele odhalí činnost našich kontrolorů, techniků a odčítačů. Nepoctivce často prozradí rozbor spotřeby odběrného místa. Když domácnost nebo firma má několik let přibližně stejnou spotřebu a ta najednou výrazně poklesne, je to velmi často klíč k odhalení takového nepoctivce. Zbytek připadá na anonymní udání, zpravidla sousedů.

Jaké jsou způsoby, druhy podvodů, kterých se černí odběratelé dopouštějí?

Typickým příkladem nelegálního odběru je přetáčení elektroměru, něco jako přetáčení tachometru u aut. Častým je i napojení drátů přímo na rozvody, aby proud neprocházel jen přes elektroměr, ale i mimo něj. Někteří obzvlášť rafinovaní odběratelé se napojí před přípojkou na kabely vedoucí do elektrických hodin domu, což je již velmi riskantní a jde o život. Nezřídka také dochází k případům, kdy se provinilec napojí na elektrický rozvod u svého souseda (což není neoprávněný odběr), který se pak podivuje vysokým účtům. V těchto případech upozorňujeme postižené odběratele na nepoctivé jednání jejich sousedů.

Vzpomenete si na nějaký kuriózní případ?

Vysokou škodu způsobil společnosti ČEZ v minulosti majitel rodinného domu na Liberecku, který načerno odebíral elektřinu a vytápěl s ní celý dům, bazén, skleník a další rodinný dům své přítelkyně. Na něj upozornil anonymní informátor, asi již nevydržel pohled na koupele v bazénu, ze kterého šla oblaka teplé páry i v mrazech, kdy kolem ležel sníh.

Autor: Vojtěch Janda

Udali byste svého souseda, který načerno odebírá elektrický proud?

Určitě ano

29 %

Zásadně ne

71 %

Hlasovalo: 45

Anketa byla ukončena

17.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
12 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si minisytryně Katla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Sedmiminutové video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení