Zastupitelé v Rudici ji ale okamžitě odstranili. „Byl to nebezpečný odpad, protože jeho součástí byla i baterie z auta. Původce se nám odhalit nepodařilo, takže jsme museli skládku odstranit na vlastní náklady,“ litoval starosta Rudice Roman Šebela.

Rudičtí navíc nejsou ojedinělým případem. S nedovolenými skládkami se potýkají téměř v každé obci či městě. Ještě nedávno byla podobná třeba nedaleko střelnice v Dolní Lhotě. „Každoročně nás jejich odstranění stojí asi dvě stě tisíc,“ přiznává vedoucí odboru životního prostředí Blansko Pavel Konečný, podle kterého jsou největší problémy v chatařských a chalupářských oblastech. „Lidé odhazují pytle s odpadky na okrajích lesů a do příkopů podél cest.

Nechápu ale důvod, když v dnešní době se neplatí podle množství odpadu, ale jednorázově na každého člověka,“ diví se Konečný.

Viníci bez trestu

Proti černým skládkám univerzální obrana neexistuje. Někde se například osvědčily závory na vjezdech do lesa. „Skládkám ale nezabrání. Pytle s odpadky jen nejsou roztahané po celém lese jako dřív, ale leží na jednom místě a pro nás je pak jednodušší se jich zbavit,“ vysvětlil tiskový mluvčí Školního lesního podniku Křtiny Pavel Mauer, kterého teď přesto i dál zaměstnávají desítky odhozených televizorů, ledniček nebo auto ve strži. „Teď zcela čerstvou skládku máme u cesty z Adamova do Brna, kde někdo vyhodil velké množství molitanů,“ doplnil Mauer.

Viníci většinou zůstanou bez trestu. „I když se najdou na skládce doklady nebo vyhozené složenky s konkrétním jménem, dotyčný stejně popírá, že by je tam vyhodil on,“ potvrzuje nesnadnou situaci Konečný. Pokud se najde původce černé skládky, hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun. V opačném případě za ni odpovídá majitel pozemku, který ji musí odstranit.

Podle odborníků už starší lidé své zvyky změní jen těžko, proto je třeba začít u mladé generace. „Dnes už se děti ve škole běžně učí třídit odpad. Díky tomu pak mohou třeba působit i na rodiče,“ vysvětluje naději na změnu k lepšímu Konečný.