„Když jsem nastoupila na ministerstvo obrany, tak jsem měla od zpravodajských služeb informaci, že je někde nějaký problém s nějakým korupčním jednáním. Týkalo se to vícero osob. Dostala jsem to k podpisu, že beru tu informaci na vědomí,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Americký ministr obrany Lloyd Austin a ministryně obrany České republiky Jana Černochová ve Washingtonu.
Posílení vztahů. Černochová podepsala smlouvu o obranné spolupráci s USA

Podle svých slov si pak vyžádala, že povyšování, přesouvání na jiné pozice či vysílání plukovníků do zahraničí bude dočasně kontrasignovat společně s náčelníkem generálního štábu. Šéfovi armády, minulému ani současnému, prý o informaci Vojenského zpravodajství říct nemohla. Proto to mohlo podle ní vypadat, že jim některé lidi „blokuje“.

„Kauza skončila minulý týden, kdy jsem se dozvěděla, že to šetření je u konce. Poznatky, které vyplynuly z šetření Vojenského zpravodajství, jsem předala orgánům činným v trestním řízení a NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu) nakonec případ odložila,“ sdělila ČTK ministryně.

Radiožurnálu řekla, že se s Řehkou dohodla, že pokud by jí vojenští zpravodajci znovu přinesli informace o "rizikových" osobách, dá mu vědět, že o nich bude dočasně spolurozhodovat.

Český premiér Petr Fiala
Válka s Ruskem? Česku konflikt bezprostředně nehrozí, reaguje Fiala na Řehka

 

Řehka se k situaci opakovaně odmítl vyjádřit. „Interní záležitosti armády ani resortu ze zásady nekomentujeme,“ sdělil Radiožurnálu mluvčí armády plukovník Ivo Zelinka. Podobně odpověděl mluvčí Vojenského zpravodajství Jan Pejšek. Není tak zřejmé, zda ze šetření Vojenského zpravodajství, které podle Černochové už skončilo, vyplynou nějaké následky pro prověřované vojáky, napsal server iROZHLAS.cz.

Zvažoval Řehka rezignaci? 

Web Deník N a časopis Respekt nedávno s odkazem na zákulisní informace psaly, že Řehka zvažoval rezignaci kvůli sporům s ministryní obrany. Náčelník generálního štábu měl údajně pocit, že šéfka resortu překračuje své kompetence a zasahuje do jeho pravomocí. Informace o sporech měla vyvrátit schůzka Černochové, Řehky a premiéra Petra Fialy (ODS) v minulém týdnu.

„Probrali jsme aktuální témata týkající se resortu obrany a řešili jsme, jak zlepšit spolupráci mezi civilní a vojenskou částí resortu. Všichni jsme se shodli, že naším společným a nejvyšším zájmem je silná a moderní armáda a podle toho budeme postupovat,“ uvedl na twitteru Fiala. Později doplnil, že setkání a jeho výsledky jasně ukázaly, že žádný spor není.