Jak popsal primář dětského oddělení pelhřimovské nemocnice Stanislav Houštěk, černý kašel neboli pertuse je bakteriální onemocnění, které vyvolává Bordetella pertussis.

Od kojeneckého věku

Bakterie produkuje toxin, který působí na nervová zakončení v dýchacích cestách a  nutí pacienta k nepříjemnému až dávivému kašli. „Standardně se proti němu očkuje, a to už od kojeneckého věku. Očkovací látka je součástí základní vakcíny, kterou děti dostávají," řekl s tím, že podle původního schématu dostalo dítě první injekci ve třech měsících, pak jednu o měsíc později a třetí se dávala v půl roce věku. Objevily se však případy dětí mladších než tři měsíce, které onemocněly.

„To znamená, že mezi dobou, kdy dítě ještě chrání protilátky přenesené od maminky, a očkováním byla mezera. Před třemi roky se proto přistoupilo ke změně," uvedl primář a vysvětlil, že se zrušila vakcinace proti tuberkulóze u novorozenců, protože hrozba, že jí dítě onemocní, není tak velká a většina zemí v Evropě od vakcinace proti tuberkulóze ustupuje. Očkují se podle jeho slov jenom rizikové skupiny.

„Zrušením tohoto očkování, po němž se tři měsíce nesmělo vakcinovat nic jiného, bylo možné posunout očkování proti černému kašli na dva měsíce věku. Očkovací látka je součástí vakcíny Infanrix Hexa, která je velmi šetrná," dodal Houštěk.

Dechové potíže

Otázka co nejvčasnějšího očkování kojenců byla důležitá, protože především pro miminka je černý kašel nebezpečný. „Velké dítě nebo dospělý se s dávivým kašlem dokáže vyrovnat. Onemocnění u něho proběhne nepříjemně, ale ne fatálně, ačkoli po zhojení infekce ještě měsíc člověk dráždivě kašle a je vyřazený z běžného fungování. Malý kojenec může mít kvůli dávivému kašli takové dechové potíže, že někdy musí skončit až na řízeném dýchání. Může u něj proběhnout těžký zápal plic, a může na to dokonce umřít. V republice bylo popsáno několik úmrtí na černý kašel," pokračoval lékař.

Ačkoli je nemoc léčitelná, prevence je podle něho určitě namístě. Postvakcinační imunita přitom není celoživotní, ale kolem deseti až dvanácti let. Proto se očkuje i v pozdějším věku.

„Pár případů černého kašle jsme tady v minulosti zaznamenali, ale čerstvě ne a není to časté. U velkých dětí se to většinou odléčí ambulantně, jen je to nepříjemné a dlouho to trvá. U malých dětí jsem tady viděl černý kašel už před delší dobou," vzpomínal Stanislav Houštěk.

Některé matky dítě vystavují nebezpečí

Jak upozornil, riziko představují rodiče, kteří odmítají očkování, protože je na něj miminko podle nich moc malé. „Přečtou si to na internetu a věří, že co nejdéle jej odsouvat je správné. Vystavují tak ale dítě hrozbě, protože bakterie způsobující černý kašel se v populaci běžně vyskytuje, jen jsme proti ní očkovaní," varoval primář.

K nerozumným matkám, o nichž mluvil, nepatří novopečená maminka Zuzana Vaňhová. Nebezpečí hrozící miminku v případě onemocnění černým kašlem si uvědomuje. „Jsem pro, ať je včasné očkování povinné. Děťátko je poklad, musíme ho chránit," podotkla.

Očkování

Očkovací látku proti pertusi obsahují vakcíny:
Infanrix Hexa – v kojeneckém věku od 2. měsíce
Infanrix – v 5 letech
Boostrix Polio – ve 12 až 13 letech
Nechat se očkovat v dospělosti je možné u praktických lékařů a v očkovacím centru, a to vakcínou, která chrání i před tetanem a záškrtem.

Statistika

Počty onemocnění od ledna do konce měsíce října jsou následující: Pelhřimov 3 případy, Havlíčkův Brod 4, Třebíč 8, Žďár nad Sázavou 34, Jihlava 56.
Zdroj: Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina