Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Namrzlá silnice na Benešovsku zastavila 26 kamionů

ČR - Na celém území Česka hrozí ledovka a náledí, varuje Český hydrometeorologický ústav. Zvednou se totiž teploty a sněžení bude od severozápadu přecházet v déšť. Řidiči i chodci by měli být opatrní.

19.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jana Engová

Dopravu ve středních Čechách komplikuje čerstvý sníh

U Votic na Benešovsku dnes ráno ve stoupání uvízlo na silnici 26 kamionů a jeden autobus. Osobní a menší nákladní auta je mohou objíždět pravým jízdním pruhem, řekla ČTK mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská. Dopravu ve středních Čechách komplikuje čerstvý sníh. Cestáři proto nabádají ke zvýšené opatrnosti.

Řidiči kamionů se dostali do problémů na silnici první třídy číslo tři ve směru na Tábor. „Silnice je tam namrzlá a hustě sněží. Vyzýváme řidiče, aby v těchto místech jezdili se zvýšenou opatrností,“ uvedla Stránská kolem 09:00. V opačném směru je podle ní silnice průjezdná bez omezení.

Vrstva nového sněhu ležela dnes ráno na silnicích první třídy na Benešovsku a Příbramsku, na menších cestách i na Rakovnicku. Na dálnicích a rychlostních komunikacích museli řidiči počítat se zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření.

Sněžení bylo před 09:00 hlášeno na Benešovsku a Příbramsku. Místy sněžilo nebo padal déšť se sněhem. Teploty v regionu se pohybují od minus jednoho do tří stupňů Celsia, na většině území je zataženo a vane slabý vítr.

Na jihočeských silnicích leží sníh, místy je rozbředlý

Dopravu na jihu Čech komplikuje místy sněžení, jinde dešťové přeháňky a nárazový vítr. Silné sněžení podle dispečinku krajských cestářů zasáhlo především Táborsko. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Na silnicích první třídy leží rozbředlý sníh na Táborsku, Jindřichohradecku a Písecku, jinde jsou vozovky mokré. Na vedlejších tazích je vrstva nového sněhu na Jindřichohradecku, Táborsku a Písecku.

Profesionální meteorologické stanice hlásí po ránu teplotu vzduchu od minus tří do tří stupňů Celsia. Místy se proto může tvořit ledovka. Mrzne a sněží na Churáňově, na Strakonicku padá déšť se sněhem. Nejtepleji je na Českobudějovicku. Na Šumavě leží přes půl metru sněhu, jinde jen slabá, asi dvoucentimetrová vrstva sněhu.

Přes den bude podle předpovědi meteorologů na jihu Čech převážně zataženo s občasným deštěm. V polohách nad 900 metrů nad mořem budou srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty až šest stupňů Celsia, na Šumavě kolem bodu mrazu. Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti 70 kilometrů v hodině.

V Karlovarském kraji komplikuje dopravu sníh a místy také náledí

V Karlovarském kraji v noci poměrně silně sněžilo, k ránu v nižších i středních polohách přecházely sněhové srážky v dešťové. Provoz na silnicích komplikuje nejen odtávající rozbředlý sníh, ale místy může být i náledí. Teplota v regionu se pohybuje od minus jednoho stupně pod nulou po necelé tři stupně nad bodem mrazu. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, informoval ČTK dispečink krajských silničářů.

Vzhledem k postupnému oteplování se může sníh s deštěm objevovat rovněž ve vyšších polohách. Na silnicích první třídy a na rychlostní komunikaci R6 je převážně tající sníh po chemickém posypu nebo jsou úseky mokré. Zbytky sněhu, někde i ujetého, jsou pak na méně frekventovaných cestách zejména v Krušných horách.

Na silnicích Vysočiny ztěžuje dopravu sníh, přibývají nehody

Na Vysočině připadlo v noci na dnešek několik centimetrů sněhu. Rozbředlý nebo ujetý sníh pokrývá vozovky všech tříd. Komunikace jsou průjezdné, ale se zvýšenou opatrností, uvedla krajská správa a údržba silnic. Policisté zasahovali do 09:30 u 14 dopravních nehod, zraněn při nich byl jeden člověk. Místy nemohou vyjet kamiony.

Nehoda se zraněním se stala u Měřína na Žďársku, kde se auto dostalo do smyku a skončilo na střeše. „Klouzalo to v celém kraji,“ doplnila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Občas dopravu zablokují kamiony. Nákladní auto nemohlo vyjet například na nájezdu k dálnici D1 u Humpolce. „Na místo pošleme sypač, za chvilku se to vyřeší,“ dodala mluvčí.

Teploty se k ránu pohybovaly mezi nulou a jedním stupněm Celsia. Někde sněží nebo padá déšť se sněhem, podle meteorologů mohou některé vozovky namrzat. Odpolední teploty vystoupí až ke čtyřem stupňům nad nulou. V kraji má být převážně zataženo s deštěm nebo smíšené přeháňky se sněžením.

Na mnoha úsecích silnic v Pardubickém kraji zůstává ležet sníh

V níže položených místech je rozbředlý, v horských oblastech ujetý, informují krajští silničáři. Řidiči by měli také počítat s možností vzniku sněhových jazyků.

Opatrní by měli být motoristé zvláště na Hlinecku, Lanškrounsku, v okolí Žamberku, Svitav a Vysokého Mýta. Sníh na vozovce ale mnohdy leží i na Pardubicku nebo Holicku.

Teploty v regionu se dnes ráno držely v rozmezí od minus dvou do plus dvou stupňů. Bylo zataženo s častými sněhovými přeháňkami. Většinou vál slabý vítr.

V hradeckém kraji připadlo v noci na dnešek i 10 centimetrů sněhu

Na silnicích ve vyšších polohách leží vrstva uježděného sněhu, na hlavních silničních tazích jsou po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu. Všechny komunikace v kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, zjistila ČTK z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na většině území bylo dnes ráno zataženo, teploty se pohybují kolem bodu mrazu. Sněžení či sněhové přeháňky hlásili silničáři z Krkonoš a Orlických hor. V Orlických horách se také vlivem nárazového větru tvoří sněhové jazyky.

Na Jesenicku se místy tvoří sněhové jazyky, místy jemně sněží

Jen slabá vrstva sněhu zhruba kolem jednoho centimetru napadla v noci a dnes ráno na silnice v severních okresech Olomouckého kraje. Na Jesenicku a Šumpersku na nich leží rozbředlý sníh či ujetá vrstva sněhu, na Jesenicku se místy tvoří sněhové jazyky. V Jeseníku, kde byl ve středu večer odvolán kalamitní stav, bude celý den pokračovat odklízení sněhu, řekl dnes ČTK ředitel Technických služeb města Jan Prejda.

„Noc byla klidná, zrána napadl asi centimetr sněhu. Budeme pokračovat v odklízení chodníků, rozšiřování komunikací, křižovatek, točen pro auta a podobně. Může nám to zabrat ještě několik dní, kromě našich zaměstnanců a techniky nadále využíváme externí firmy,“ uvedl Prejda.

Hlavní tahy jsou stoprocentně průjezdné, kvůli odklízení sněhu ale musejí řidiči počítat s přechodnými omezeními v dopravě. „Vše se dělá za provozu, takže problémy v Jeseníku vznikat mohou,“ potvrdil Prejda. Odklízení sněhu příliš nenahrává oteplení, ráno byly ve městě dva stupně Celsia nad nulou. Podle Prejdy sníh těžkne, zčásti roztaje a pak může znovu namrzat. Jeho odstranění je tak složitější. „Na některých silnicích vznikají nerovnosti, protože některé úseky jsou se sněhem a někde zčásti roztál. Rozdíl je až 15 centimetrů, což může být pro řidiče nebezpečné,“ varuje Prejda.

Podle silničářů musejí řidiči na Jesenicku dnes počítat s případnými sněhovými přeháňkami, které v nižších polohách mohou přecházet do deště. Místy se mohou tvořit i sněhové jazyky. „Sněhové jazyky se tvoří jen lokálně, ale řidiči musejí být opatrní. Je třeba s tímto rizikem počítat na otevřených úsecích, místy jsou i na Červenohorském sedle,“ řekl dispečer jesenických silničářů. Na chemicky udržovaných silnicích leží rozbředlý sníh, inertně udržované komunikace pokrývá ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Obdobná situace je i na Šumpersku.

Na Olomoucku jsou silnice prvních tříd mokré po chemickém posypu. Na inertně udržovaných silnicích je od středních poloh ujetý sníh. Na ujetý sníh mohou na silnicích druhých a třetích tříd narazit řidiči od středních poloh také na Přerovsku.

Na Valašsku opět připadl čerstvý sníh, místy se tvoří i náledí

Na Valašsku v noci na dnešek připadly další dva centimetry sněhu. Zejména regionální tahy pokrývá rozbředlý sníh a ve vyšších polohách vrstva ujetého sněhu, místy se na silnicích tvoří náledí. Většina silnic ve Zlínském kraji je tak sjízdných pouze se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Komunikace první třídy na Vsetínsku jsou mokré a po chemickém ošetření, ve vyšších polohách na nich leží rozbředlý sníh až do tří centimetrů. Vozovky druhé a třetí třídy pokrývá vrstva ujetého sněhu, ve vyšších polohách na cestách leží ujetý sníh až do deseti centimetrů. S ujetým či rozbředlým sněhem se motoristé místy setkají i na Zlínsku a Kroměřížsku.

Většina tamních silnic je ale stejně jako komunikace na Slovácku holá, mokrá a po chemickém ošetření. V kraji je zataženo, fouká slabý vítr a sněží nebo padají sněhové přeháňky, což snižuje viditelnost. Teplota se pohybuje od minus čtyř do jednoho stupně Celsia.

Dopravu v Libereckém kraji zkomplikoval nový sníh

V Libereckém kraji v noci na dnešek napadlo ve vyšších polohách až 15 centimetrů sněhu. Silničáři mají v terénu veškerou techniku a sníh se jim daří z vozovek postupně stahovat, řekl ČTK hlavní dispečer společnosti Silnice LK Pavel Pospíšil. Závažné problémy hlášené nemají.

Na silnicích první a druhé třídy leží vrstva rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Silničáři na nich doporučují jezdit jen s velkou opatrností. „Rozbředlý sníh může být přes celý jízdní pruh a může řidiče překvapit,“ uvedl dispečer. Na silnicích třetí třídy leží rozbředlý sníh, ve vyšších polohách ujetý.

Teploty v Libereckém kraji se pohybují od plus jednoho do minus dvou stupňů Celsia. Situace na silnicích by se podle Pospíšila měla postupně zlepšovat. „V současné době už by měla být všechna důležitá místa posypaná,“ řekl kolem 8:00. Na vozovkách se ale můžou místy objevit větve, které se pod tíhou sněhu zlomily.

Komplikace ráno nejsou ani na místech, kde často mívají na sněhu problémy nákladní auta, například na silnici první třídy do Harrachova a na hranice s Polskem. Kamion uvízl pouze na neudržovaném úseku na silnici nižší třídy u Lomnice nad Popelkou.

Na některých silnicích Plzeňského kraje je zledovatělý povrch

Zledovatělý povrch, déšť se sněhem a rozbředlý sníh komplikují dnes dopravu na silnicích v Plzeňském kraji. Velkou pozornost by měli věnovat řízení zejména řidiči na chemicky neudržovaných komunikacích, řekl dnes ČTK krajský dispečer silničářů Jiří Slapnička. Podle Ředitelství silnic a dálnic namrzá i povrch dálnice D5 ve vyšších polohách Tachovska. Zhoršený stav silnic se podílel i na několika ranních dopravních nehodách, v kraji se jich od půlnoci do dnešních 10:30 stalo 22.

V kraji v noci napadlo ve vyšších polohách až deset centimetrů těžkého sněhu se sněhovou krupicí. Na silnicích, které cestáři nesolí, se vzhledem k pokračujících přeháňkám a teplotám kolem nuly sníh ujíždí a umrzá, varoval Slapnička. „Týká se to například Šumavy, Tachovska, okolí Bezvěrova na severním Plzeňsku nebo Brdska až k Nepomuku,“ vyjmenoval. Na silnicích, kde se solí, je sněhová břečka, kterou cestáři stahují. „Sůl zabírá, ale hlavně tam, kde se sype drtí, je potřeba opravdu jet velice opatrně,“ dodal dispečer.

Sněhová břečka leží i na silnici vedoucí z Kladrub u Stříbra na dálnici, kde se ráno stala vážná dopravní nehoda. Vůz s dvacetiletou řidičkou dostal při projíždění jedné z levotočivých zatáček smyk a vylétl mimo silnici. „Levým bokem narazil do stromu,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Jiroušková. Žena utrpěla vážná zranění, vrtulník ji přepravil do nemocnice s úrazem hlavy a podezřením na vnitřní poranění.

Hasiči i policisté vyjížděli také k nehodě autobusu, jenž se stala v obci Zábělá u Plzně. Plně naložený autobus s 38 cestujícími havaroval na silnici ve směru od Plzně na Chrást. Pět pasažérů bylo lehce zraněno. Vůz se z dosud nezjištěných příčin dostal na pravou krajnici, poté řidič strhl autobus do protisměru a skončil na poli. Podle policejního mluvčího Josefa Aubrechta byl u řidiče alkohol vyloučen.

Podle Ředitelství silnic a dálnic sněží na Šumavě, jinak jsou téměř v celém kraji přeháňky deště se sněhem. Teploty se pohybují od minus dvou do plus tří stupňů.

Sníh způsobil ve Zlínském kraji řadu drobných dopravních nehod

Čerstvý sníh způsobil dnes ráno ve Zlínském kraji mnoho drobných dopravních nehod. Nejvíce jich mají policisté nahlášeno ze Zlína, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jana Bartíková. Zejména regionální tahy pokrývá rozbředlý sníh a ve vyšších polohách vrstva ujetého sněhu, místy se na silnicích tvoří náledí. Většina silnic ve Zlínském kraji je tak sjízdných pouze se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Nehoda se v krajském městě stala například u základní školy na Zálešné, kde auto srazilo chodkyni. U benzinové čerpací stanice pod Jižními Svahy ve Zlíně zase dostala smyk řidička osobního auta a její vůz narazil do projíždějícího autobusu. Řidičku odvezla záchranná služba. „Jak přesně k nehodě došlo, v tuto chvíli vyšetřují naši dopravní policisté. Zatím neznáme ani rozsah zranění, která měla řidička utrpět,“ dodala Bartíková. Dvě osobní auta se srazila s autobusem na světelné křižovatce v ulici Sokolská.

Dvě osobní auta se střetla také v Trnavě na Zlínsku. Jedno však z místa nehody ujelo, po řidiči policie pátrá. Nehodu bez zranění nahlásili policii motoristé i v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Ostatní místa v kraji jsou podle Bartíkové o poznání klidnější. „Nehody jezdí vyšetřovat i záložní hlídky. I tak je pravděpodobné, že lidé budou muset na policii mnohdy čekat, k jednotlivým místům se dostaneme postupně,“ upozornila Bartíková.

Mezi Luhačovicemi a Petrůvkou uvízly tři kamiony, silnice je momentálně nesjízdná. „Další klasické Achillovy paty našeho regionu, jako jsou Sirákov nebo buchlovské kopce jsou zatím sjízdné. Samozřejmě upozorňujeme řidiče i chodce, že riziko nehod je v tomto období vysoké,“ dodala policejní mluvčí. Hasiči podle mluvčího Iva Mitáčka zatím k žádné vážné dopravní nehodě dnes vyjíždět nemuseli.

Komunikace první třídy na Vsetínsku jsou mokré a po chemickém ošetření, ve vyšších polohách na nich leží rozbředlý sníh až do tří centimetrů. Vozovky druhé a třetí třídy pokrývá vrstva ujetého sněhu, ve vyšších polohách na cestách leží ujetý sníh až do deseti centimetrů.

S ujetým či rozbředlým sněhem se motoristé setkají i na Zlínsku, Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. Většina tamních silnic je mokrá a po chemickém ošetření. V kraji je zataženo, fouká slabý vítr a sněží nebo jsou sněhové přeháňky, což snižuje viditelnost. Teplota se pohybuje od minus čtyř do jednoho stupně Celsia.

Autor: ČTK

19.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
6

Látku by žáci neměli dohánět doma

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Plynárenská, Teplice, 1. třída paní učitelky Lenky Kristové, asistentky Andrea Medzanská a Jana Adamová.

Lidé přispívají na teplické prvňáčky. Vybrali už statisíce

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Předsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová: Vyúka se musí změnit

Česká středoškolská unie v posledních letech vedla aktivní dialog s ministerstvem školství. Protestovala proti zavedení státní maturity z matematiky a frontálnímu vedení výuky. Její předsedkyní je Lenka Štěpánová, která příští rok maturuje na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze.

Klíšťata stále řádí. Ohrožují lidi i ve vyšších nadmořských výškách

Celkem čtyřicet čtyři případů nakažení klíšťovou encefalitidou do konce měsíce října letošního roku hlásí Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT