VČesku končí éra velkých dopravních akcí typu „Kryštof“, při kterých policisté kontrolovali tisíce řidičů. Nahradí je menší akce vjednotlivých regionech a specializované operace zaměřené například na kamiony, motorkáře či alkohol za volantem. Dnes to oznámil nový šéf dopravní policie Martin Červíček, který novináře seznámil skoncepcí, jak vylepšit kritickou situaci na silnicích. Jen za poslední víkend zemřelo při dopravních nehodách 13 lidí.

„Chceme snížit počet mrtvých na silnici, budeme proto stát na těch nejkritičtějších místech,“ řekl Deníku Červíček. Policie podle něj bude více spoléhat na informace od občanů. Svoje tipy na kritické úseky silnic budou moci například posílat pomocí e-mailu na adresy jednotlivých krajských ředitelství policie. „Pevně doufám, že také dojde ke zvýšení počtu policistů vregionech,“ dodal Červíček, který by se nebránil ani kamerám, které by nahrávaly policisty a snižovaly tak riziko korupce.

Jeho plány na přenesení hlavní odpovědnosti na regiony ale hned záhy zkritizovala opozice. „Nedokážu si představit, že třeba řidič zjižní Moravy bude vPraze jinak pokutován, jenom kvůli tomu, že policie u nich bude mírnější či naopak,“ řekl Deníku šéf bezpečností komise ČSSD Jeroným Tejc. Opozice také poukázala na fakt, že do výběrového řízení na šéfa dopravních policistů se přihlásil jenom Červíček, a nakonec vyhrál. „Byl bych radši, kdyby se přihlásilo více uchazečů, ale osoba pana Červíčka mně plně vyhovuje,“ uved policejní prezident Oldřich Martinů