Jde vůbec o první pochod kolem světa, který požaduje ukončení válek, násilí všech forem a odstranění jaderných zbraní. Pochod se uskuteční ve stylu multikulturního karnevalu. Češi tak budou mít možnost přinést si vlastní masku, nebo se v civilu přidat k davu a podpořit akci. Při příležitosti této návštěvy chystá hlavní město řadu zajímavých akcí.

Velké přijetí v Praze

Organizátoři české části plánují na neděli 1. listopadu, kdy pochod dorazí do Prahy, tiskovou konferenci a slavnostní přijetí základního týmu českými celebritami. Účast přislíbili veřejně známé osobnosti jako Jana Švandová, Lucie Váchová a avizován je i speciální host, kterého jméno organizátoři tají. Na slavnostním ceremoniálu vystoupí také frontman skupiny U2 revival s písní Rainbow, známou především v zahraničí. Akce se uskuteční v hotelu Imperiál od 18 hodiny. Senát České republiky připravil při této příležitosti na pondělí 2. listopadu tématickou konferenci. Na pondělní večer je také plánována společná rozprava o Světovém pochodu v restauraci v centru Prahy.

Podívejte se: Do půli těla nazí lidé pochodovali za mír

Česká část Světového pochodu za mír a nenásilí vyvrcholí 3. listopadu od 17. hodin na Václavském náměstí „multikulturní“ MÍRpárty spojenou s pokusem o největší karaoke. „Po vzoru italského Milána se pokusíme vytvořit světový rekord v mírovém karaoke Lennonovy písně Imagine,“ uvedla pro Deník spoluorganizátorka Táňa Bednářová. „Po multikulturním průvodu, který projde centrem Prahy pak bude následovat vypouštění thajských lucerniček přání, které mělo velký úspěch při oslavách zahájení pochodu druhého října v Praze,“ dodává Bednářová. Základní tým pochodu se tak z České metropole přesune, ve středu 4. listopadu, do sousedního Maďarska.

Český zástupce

Česko má v základním týmu také svého zástupce. Je jím jednatřicetiletá Lucie Fialová, která se rozhodla akci podpořit nejen svojí účastí ale i uhrazením si cesty na vlastní náklady. Lucie Fialová se k evropské části pochodu připojila ve čtvrtek 22. října odletem z Prahy do Moskvy.“Moc se těším, až se připojím do rozjeté akce, která sklízí po celém světě velké úspěchy,“ uvedla Lucie. Ze slavné Moskvy by se Lucie měla se zbytkem týmu přesunout do Petěrburku. Poté čeká tým asi třiceti lidí trasa přes Estonsko, Finsko, Švédsko, Dánsko až do České republiky. „Určitě to bude jeden z mých nejkrásnějších návratů do naší vlasti. V Praze se totiž chystá uvítání se vší slávou,“ naznačila Lucie.

Mapa celosvětového pochodu za mír a nenásilí

Světový pochod začal 2. října, v den výročí narození Mahtmy Gándího na Novém Zélandu. Rovněž v den, kdy OSN vyhlásila 2. listopad „Mezinárodním dnem nenásilí“. Trvat bude 90 dnů, projde, jak říkají organizátoři „všemi klimaty a ročními obdobími“. Pochod povede přes kontinenty jako je Amerika, Evropa, kontinentální Asie, Afrika, Oceánie a východní Asie. Světový pochod za mír a nenásilí bude ukončen na úpatí hory Aconcagua v Argentině, 2. ledna 2010, na místě zvané Punta de Vacas, známým jako místo kde se v roce 1969 střetli intelektuálové, aby zahájili boj za mír a nenásilí.