Podle průzkumu si 69 procent dotázaných myslí, že by mělo Česko usilovat o rychlé ukončení války na Ukrajině, i když to může znamenat, že Rusku zůstanou některá ukrajinská území. Ostatní dotázaní by Ukrajinu podpořili při získávání Ruskem okupovaných území, i kdyby to znamenalo prodloužení bojů.

Podívejte se, jaké omyly provázely dva roky války na Ukrajině:

Evakuace obyvatel z jednoho z mnoha ukrajinských měst, které napadlo Rusko.
Dva roky války: Omyly a špatné odhady v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině

V minulých průzkumech byl podíl lidí podporujících rychlý konec války nižší. Loni v září to bylo 62 procent dotázaných a v červnu 64 procent. Ve znovuzískání Ruskem obsazených území by Ukrajinu podpořili spíše mladší lidé, ve věku mezi 18 a 29 lety. I v této skupině ale mají převahu zastánci rychlého ukončení války.

Více než polovina Čechů stále stojí za lidmi, kteří kvůli bojům uprchli z Ukrajiny. Podle 53 procent dotázaných je správné, že Česko dál umožňuje pobyt ukrajinským uprchlíkům, kteří do země přišli. Podíl podpory se drží nad polovinou populace, i když kolísá. V září 2023 podporovalo pobyt uprchlíků 51 procent lidí a loni v červnu 56 procent.

Mezi Západem a Východem

V předchozích průzkumech agentura STEM zjišťovala také názor Čechů na to, kdo válku zavinil. Téměř dvě třetiny Čechů uvedly loni v září, že jednoznačným viníkem je Rusko. Více než dvě pětiny lidí tehdy rovněž byly pro to, aby Česko v budoucnu směřovalo na Západ, kdežto příklon k Východu by chtěla jen čtyři procenta Čechů. Většina lidí - 56 procent - by byla pro to, aby se země držela mezi Západem a Východem.

Kolik uprchlíků z Ukrajiny zůstává v Česku? A jak v naší zemi žijí? 

Od počátku konfliktu přijala Česká republika asi 590 tisíc ukrajinských uprchlíků
Pracujících uprchlíků z Ukrajiny v Česku přibývá: Kdo jsou, jak žijí, co plánují

Ruské postoje k válce na Ukrajině v Česku podle průzkumu STEM z loňského září sdílí v Česku 11 procent lidí, a další čtyři procenta by byla dokonce pro návrat Česka do ruské sféry vlivu. Většina Čechů, 65 procent, zastává protiruské postoje, i když část z nich je pro rychlé ukončení války.

Aktuální průzkum agentura STEM prováděla od 18. do 27. ledna. Zúčastnilo se ho 1057 obyvatel České republiky starších 18 let.