Většina diváků pro příjem televize využívá pozemní digitální vysílání (57,8 procent). Na druhém místě je satelit (22 procent), třetí kabelová televize (19 procent) a nejmenší, sedmiprocentní podíl má televize přes internet (tzv. IPTV).

Ilustrační foto
Schváleno. Staré vysílání skončí v červnu 2020

Vyplývá to z dat společnosti Nielsen Admosphere pro Asociaci televizních organizací. Češi jsou přitom národem diváků. Průměrná doba strávená u televize se za celý loňský rok dostala na číslo 3 hodiny a 45 minut denně, což je o 31 minut více než před deseti lety.

Sledování neklesá

A letos trend pokračuje. Za prvních devět měsíců (tedy bez televizních Vánoc) je zatím průměrná denní doba 3.25 hodiny. To je stejně jako loni a přibližně o 20 minut více, než před deseti lety. „Je zajímavé, že lineární sledování televize neklesá. Nicméně lidé se už naučili kombinovat. Menší část využívá různé placené programy jako Netflix, ve kterých si zpětně vybírají, co budou sledovat, například seriály. Naopak u událostí, jako jsou volby, sportovní utkání či zprávy, upřednostňují lidé kontinuální vysílání,“ říká šéf Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Zájem o nové televize poroste. ČT startuje přesun kanálů

Příští dva roky přitom budou pro pozemní vysílání zásadní. Česko (stejně jako ostatní země EU) přejde na nové vysílání DVB-T2. Jako první se vypne starý signál v listopadu 2019 v Praze a okolí a následujících měsících dojde k témuž v celé ČR. Jako poslední dojde ke změně na vysílači ve Valašských Klouboukách na Zlínsku v červnu 2020.

Nutné pořídit nový televizor

Kdo bude chtít dál sledovat pozemní vysílání, musí si buď pořídit nový televizor schopný přijímat DVB-T2 (s technologií HEVC) nebo set-top box, malou krabičku na převádění signálu, která se připojí ke staré televizi (stojí cca 500 korun). Seznam prověřených přístrojů je už dnes na webu (dvtb2overeno.cz).

Ilustrační foto
Už milion Čechů používá v televizi „červené tlačítko“

Z průzkumu, který si nechaly zpracovat ČRa, vyplývá, že odchod z pozemního vysílání zvažuje jen deset procent lidí. To by bylo méně, než při poslední změně v roce 2011, kdy příjem přes anténu opustila pětina lidí (a přešli na kabel či satelit). Pozemní vysílání bude totiž i nadále jednou platformou, která je zadarmo. 

Co dělat, aby mi dál fungovala televize? Jak instalovat set-top box? A jaké novinky přinese DVB-T2? Čtěte nový seriál v Deníku. Poprvé už v zítřejším vydání.