Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi jsou unikát, zaměřují se na kuriozity

Praha - Sběratelství nejsou jen poštovní známky a mince. Sbírají se postavičky z Kinder vajíček, ořezávátka, pivní tácky, etikety nebo samolepky

21.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Češi sbírají prakticky cokoli. Dokládá to i Klub sběratelů kuriozit, který má 850 členů a 200 sběratelských oborů. „Mezi nejoblíbenější obory patří pohlednice, modely aut, kapesní kalendáře a pivní suvenýry jako etikety, tácky, sklenice nebo korunkové uzávěry," říká předseda klubu a vášnivý sběratel Ladislav Likler, který dokázal vytvořit jednu z největší sbírek sýrových etiket na světě.

Takových kuriozit a zároveň úspěchů je u nás nespočet. K největším na světě patří česká sbírka žárovek, obalů od prezervativů nebo dnes už muzejní sbírka automobilů Praga. Rodina Příhodových jich má 89 a je to také absolutní světový unikát. Každé tři roky klub udílí diplom Podivuhodná sbírka. Tu naposledy získal sběratel zipů.

„Jsme špičkou v netradičním sběratelství. V západních zemích bylo sběratelství vždy otázkou investice, sbíralo se umění a starožitnosti. Takže se sbírka vlastně nakupovala. U nás se lidé snaží vytvořit historii určitého oboru," vysvětluje Ladislav Likler.

Kolekce se sice stále vyměňují, nákupy ale začínají převažovat i v Čechách. Organizují se burzy, trendem jsou aukce na internetu. Z loňského výzkumu vyplynulo, že nejvíce na internetu obchodují sběratelé pohlednic. Na serveru, který měl největší podíl sběratelských aukcí, 
93 procent všech dražeb bylo od sběratelů. Ač se to nezdá, pohlednice nebývají nejlevnější. Některé stojí až dva tisíce.

Kdo nechce investovat, sbírá třeba nálepky z ovoce a zeleniny. „Mnoho sběratelů začíná u samolepek z potravin. V obchodě jednotlivé samolepky moc hezky nevypadají, ve sbírce jsou nádherné. Začíná se také u kalendáříků," říká Ladislav Likler s tím, že největší sběratelé, kteří často mívají i vlastní muzea, svůj obor většinou nemění. A jaké množství předmětů se už dá považovat za sbírku? Největší česká sbírka obalů od čokolád má 130 tisíc kusů, sbírka likérových etiket 200 tisíc kusů. 
U hracích automatů se o sbírku jedná už od třech kusů.

Nejvíce je u nás sběratelů známek. Svaz českých filatelistů má přes sedm tisíc členů, nejvíce jich bylo v roce 1988, kdy se v Praze konala světová výstava poštovních známek. „Tenkrát nás bylo přes 80 tisíc," vzpomíná tajemník svazu Jaroslav Maleček. „Filatelistů ubývá, protože základna stárne a mladí mají jiné zájmy. Důvod může být také v tom, že upadají samotné známky. U nás pošta tiskne pořád krásné, ale například v Itálii fungují místo známek už jenom poukázky," vysvětluje.

Sběratelství vás ovšem může připravit i o život. Tak jako včerejší výbuch třiatřicetiletého muže z Červeného Hrádku na Plzeňsku. Sběratel válečné munice ve sklepě svého domu neodborně rozebíral minometný granát z druhé světové války. Nikdo jiný postižen nebyl, evakuovány ale byly okolní tři domy.

Kolekce, nebo nové auto? Stojí to stejně

Praha – Zdeněk Klement z Duchcova na Teplicku má doma přes pět tisíc cínových vojáčků. Někteří jsou velcí dva centimetry, jiní dvacet. „První figurku jsem našel v patnácti letech ve vajíčku s překvapením. Koupili mi ho rodiče v Tuzexu a byl to samuraj," prozradil Zdeněk Klement, jak jeho vášeň začala. Dnes si některé figurky nechává dělat na zakázku, má je po celém bytě. „Nejdražší je za dvacet tisíc, hodnotu sbírky odhaduji na více než milion. Určitě by za to byl nový mercedes," přiznává sběratel.

Malé kalendáře sbírá zase Milan Bauer z Ústí nad Labem společně se synem. Začal 
v 60. letech a dnes má doma patnáct tisíc kousků. „Původně jsem sbíral pivovarnické materiály, třeba etikety. Psal jsem si o ně do celého světa, často s nimi chodily i kalendáříčky," vzpomíná. Jezdí pro ně i do zahraničí. Nejvíce si cení kalendáře z Jablonexu. Ten dokáže měnit obrázky i barvy.

Netradiční sbírku vytvořila Monika Sladká z Vítkovic na Klatovsku, která našla zálibu ve svatebních oznámeních. Nasbírala jich už šest tisíc, nejstarší je datováno do roku 1876. Má i takové kuriozity jako oznámení napsané na ruličce toaletního papíru, na krabičce od sirek nebo na tabulce čokolády.

(čtk, rd)

Psycholog Karel Humhal řekl Deníku: Bordeláři nikdy pořádnou sbírku nesestaví

Sběratelství může být i patologické, zejména když lidé kolem sebe hromadí odpadky. Podle psychologa Karla Humhala tato vášeň vzniká v dětském věku a souvisí 
s potřebou dítěte svět uspořádávat a členit.

Psycholog Karel Humhal Jak sběratelství vnímá psychologie?
Sběratelství je pozitivní jev, pokud nepřekročí určité meze. Často se hovoří o tzv. pudřenkových bytech, ve kterých si lidé shromažďují ve velkém množství různé předměty. To už je patologické. V rámci normy je ale sběratelství pozitivní, protože vede k rozšiřování obzorů sběratele, který se musí se svým koníčkem vzdělávat. Často je se sběratelstvím spojené i cestování nebo vyhledávání různých obchodů, míst a lidí. Funguje také jako prevence před negativními jevy, sběratelé většinou nemají čas holdovat alkoholu, kouření nebo drogám.

Co sběratele vede nebo nutí 
k tomu, aby shromažďoval určité předměty?
Důležitá jsou vývojová stádia psychiky. Především děti v období mladšího školního věku, to je ráj sběratelů. Dnes hodně sběratelství podporují i různé firmy, děti sbírají obrázky zvířat a další nejrůznější předměty. Mladší školní věk je životní fáze, která souvisí s rozvojem psychiky a myšlení a s potřebou svět kolem nějak uspořádávat a členit, případně vytvářet sbírky. V tomto období vznikají základy sběratelství. Zajímavé je, že sběratelství je víc mužská záležitost. Vysvětlovalo se to jiným způsobem myšlení, dnes už se ale hovoří o potírání rolí mezi mužem a ženou, takže těžko to nějak vysvětlit.

Každopádně je to víc klučičí záležitost.
Děti vždycky rády sbíraly různé předměty, ať to byla céčka nebo obrázky hokejistů. Proč s věkem zájem o sběratelství upadá?
Protože psychika se zase dostává do jiné fáze. Jak člověk stárne, tak se vyvíjí. Ve starším školním věku mezi dvanáctým a čtrnáctým věkem se u dítěte rozvíjí abstraktní logické myšlení a dítě se dostává na úroveň dospělého. Čtrnáctileté dítě dokáže myslet jako dospělý, akorát nemá zkušenosti, takže dělá chyby. Je to období, kdy se sběratelská vášeň v důsledku jiného myšlení často ztrácí.

Vnímáte rozdíl mezi sbíráním klasických předmětů, jako jsou mince nebo známky, a shromažďováním netradičních předmětů jako například cukrů nebo ořezávátek?
Psychika je hrozně složitá, výsledná aktivita je složitě motivována. A právě motivace rozhoduje. Když jsem dělal skupinovou terapii, tak ke mně docházel pán, který tvrdil, že pro něj měly od nejútlejšího věku největší hodnotu známky. Když dostal peníze na zmrzlinu, tak si raději koupil známku. V době, kdy chodil na terapii, tak už místo známek sbíral obálky s luminiscenčním tiskem, který je vidět jen pod speciální lampou. Takových šílenců, co mají doma poklady, které normální smrtelník nemůže pochopit, je hodně.

Sběratelé jsou často považovaní za blázny nebo podivíny.
Sběratelství ale může být také o něčem jiném. Například já mám v kanceláři obrovské množství předmětů, které jsem ale od někoho dostal. Takže k nim mám speciální vztah. Funguje to jako vzpomínka na konkrétní zážitek nebo osobu. A je to svým způsobem také sběratelství.

Jaké lidské vlastnosti kromě vytrvalosti jsou předpokladem pro sběratelství?
Pořádkumilovnost. Sběratelé chtějí mít věci uspořádané, bordeláři těžko sestaví sbírku. Když jsou mezi nimi sběratelé, většinou jsou to ti patologičtí. Existoval případ, kdy člověk žil v bytě plném krabic od mléka. Mezi nimi měl cestičky a otvory k oknům. Jinak byl byt plný odpadků. To je projev nějaké deprivace nebo frustrace, lidé si tím kompenzují citové neuspokojení.

Víte, co je:
Filatelie: sbírání známek
Numismatika: sbírání mincí
Notafilie: sbírání papírových platidel
Filokartie: sbírání pohlednic
Faleristika: sbírání odznaků, řádů a medailí
Filografie: sbírání autogramů
Filumenie: sbírání zápalkových nálepek

Kolik stojí:
Bankovky: až 800 Kč
Kalendáře: až 400 Kč
Autogramy: až 2500 Kč
Armádní předměty: i 11 000 Kč
Cukry: až 60 Kč
Odznaky: až 5500 Kč
Známky: i přes milion Kč
Nálepky na sirkách: až 1800 Kč
Kinder vajíčka: až 500 Kč
Mince: až 9200 Kč
Pohlednice: až 5000 Kč
Psací potřeby: až 2200 Kč
Telefonní karty: až 200 Kč
Jízdenky: až 850 Kč
Zdroje: wiki, internetové aukce

KATEŘINA CIBOROVÁ

Autor: Redakce

21.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Calamity Jane
DOTYK.CZ

Calamity Jane: Zrod slavné pistolnice

Herec a bývalý politik Milan Kňažko.
4

Politikou se dnes bavím, když už si ten cirkus platíme, říká herec Kňažko

Výstaviště ukazuje krásu minerálů z celého světa. Děti se naučí poznávat fosilie

Minerály z Pákistánu, Peru nebo třeba Mexika si nadšenci tento víkend prohlížejí na brněnském výstavišti. V pavilonu B začala v sobotu výstava Minerály Brno.

Jak dlouho trvá převod a na co si dát pozor

Důvody pro koupi či prodej domu mohou být různé. Na straně prodávající to může být potřeba likvidních prostředků či touha po lepším bydlení, na straně kupující se může jednat o čistě investiční počin, ve většině případů je nicméně koupě domu uskutečňována za účelem zajištění bytové potřeby rodiny. Pro obě strany je zásadní vědět, jak bude transakce dlouho trvat a s jak velkou časovou rezervou počítat.

Nepodléhejte panice, vyzval vůdčí politické strany německý prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier varoval politické strany, které se snaží vytvořit novou vládní koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové, aby se nezabývaly panickými debatami o nových volbách.

AKTUALIZOVÁNO

U Bělče se srazila dvě auta. Dva lidé zemřeli, další tři transportoval vrtulník

V lesním úseku poblíž obce Běleč na Kladensku se v sobotu patnáct minut před 17. hodinou čelně srazila dvě osobní auta. Nehoda má tragické následky: dva mrtví a tři zranění lidé. Po nehodě zůstaly osoby zaklíněné ve vozidlech. Na pomoc jim proto okamžitě letěl vrtulník. Pro dva z nich už bohužel zbytečně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT