Češi v novém průzkumu opět potvrdili pověst velkých čtenářů. V průměru přečtou 17 knih ročně, denně se čtení věnují 38 minut. Za rok nakoupí průměrně pět knih a utratí za ně 1214 korun. V českých domácích knihovnách se nachází v průměru 246 knih. Přesto v porovnání s rokem 2007 poklesl podíl lidí, kteří si koupí ročně alespoň jednu knihu, z 71 procent na méně než polovinu oslovených. Snížil se i podíl lidí, kteří uvedli, že ročně přečtou nejméně jednu knihu, a to z 83 na 79 procent.

Výsledky další části dlouhodobého průzkumu Čtenáři a čtení v České republice novinářům představil Jiří Trávníček z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. „Daná zjištění svědčí o tom, že Česká republika se řadí v rámci Evropy k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou, společně se skandinávskými a pobaltskými státy,“ uvedl Trávníček.

Knihy se prodávají méně, tržby knihkupců ale neklesají

Česká čtenářská kultura se podle Trávníčka nijak výrazně nezměnila s výjimkou propadu nákupu knih. Lidé kupují knihy méně, neznamená to ale, že za ně méně utrácejí. Knihkupci potvrzují, že se knihy prodávají méně, tržby jim ale výrazně neklesly, řekl Trávníček.

Za velké čtenáře lze podle průzkumu považovat Pražany. Alespoň jednou týdně vezme do ruky knihu polovina obyvatel hlavního města. Průměrně za rok přečtou Pražané 19 knih. Třetina obyvatel Prahy přečte více než jednu knihy měsíčně.

Stejně jako v dřívějších průzkumech se ukázalo, že vášnivějšími čtenářkami jsou ženy. Nejčastěji lidé ke knize sahají několikrát týdně (23 procent).

Michal Viewegh vede

Nejoblíbenější zůstává oddechová beletrie a literatura faktu, pak teprve klasická beletrie. Stálicí české čtenářské obliby je spisovatel Michal Viewegh.

Alespoň jednu beletristickou knihu ročně přečte 68 procent Čechů a Češek. Zvýrazňuje se rozdíl mezi muži a ženami. Muži čtou beletrii v 57 procentech, ženy v 78 procentech. Polovina dospělých obyvatel Česka nikdy nečte poezii.

Čtenáři v Česku se ukázali také jako poměrně konzervativní. Knihy kupují stále většinou v knihkupectvích, 67 procent oslovených uvedlo, že si neumí představit, že by četli knihy pouze v elektronické podobě.

Výsledky průzkumu vyjdou knižně. Sběr dat se uskutečnil od 1. do 30. června 2010 na vzorku 1550 respondentů.

Propagovat čtení, knihy a knihovny bude pravidelný Týden knihoven od 4. do 10. října. Přihlásilo se na 500 knihoven v České republice. Knihovny uspořádají besedy se spisovateli, umožní bezplatnou registraci novým čtenářům a odpustí případné dluhy za nevrácené knihy těm stávajícím. Celkem 75 knihoven přichystalo veřejná čtení, 163 knihoven dny otevřených dveří, 209 knihoven burzu vyřazených knih. Program lze nalézt na stránkách Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky.