Situaci se snaží změnit iniciativa Den nepřečtených knih. Právě knihkupectví Martinus.cz se snaží pro tyto knihy vyhradit alespoň jeden den v roce. "Protože máme za to, že knihy by se měly nejenom kupovat, ale hlavně číst, snažíme se Dnem nepřečtených knih přilákat lidi zpět ke knihám, které z nějakého důvodu nedočetli," uvedl Dušan Murčo z Martinus.cz.

Domácí knihovna průměrného Čecha čítá nejčastěji něco mezi 20 až 50 knihami. Lépe jsou na tom dnešní padesátníci a šedesátníci, pětina z nich má totiž v knihovně hned několik set knih, 15 procent dokonce 500 a více. Tato generace je podle průzkumu největšími milovníky literatury, téměř čtvrtina z nich navíc dočte každou knihu, kterou dostane do ruky.

Až třetina lidí, mezi nimi nejčastěji mladí muži do 35 let, odkládá knihu ještě před koncem příběhu kvůli nedostatku volného času. Pro generaci dnešních šedesátníků je mnohem větší překážkou únava. Další důvody, proč Češi nedočítají knihy, mají společného jmenovatele - chybí jim ty se správným obsahem. Jednak proto, že sami sáhnou ve výběru vedle, nebo knihu dostanou jako dárek.

V průzkumu byl jako nejméně dočítaný titul zmiňován světový bestseller Padesát odstínů šedi Eriky Mitchellové známé pod pseudonymem E. L. James, letošní novinka Počátek od úspěšného amerického spisovatele Dana Browna a knihy o čarodějnickém učni Harry Potterovi.

Fakt, že v knihovnách mezi nedočtenými knihami figurují bestsellery, není pro knihkupce nijak překvapivé. Hodně jsou totiž tyto tituly pořizovány jako dárek, který neodpovídá vkusu obdarovaného čtenáře.

Mezi nepřečtenými tituly zabodovala i povinná školní četba. Na dočtení v českých knihovnách tak čeká například Babička, Osudy dobrého vojáka Švejka nebo Hemingwayův Stařec a moře.