Ostatně z průzkumu, který mezi více než 22 tisíci Čechy provedly lékárny Dr.Max, vyplývá, že skoro pětina z respondentů se mylně domnívá, že tyto léky dokážou bojovat i s viry.

„Antibiotika působí pouze na bakterie, nikoli na viry. Nicméně bakterie jsou inteligentní živé organismy, které si dokážou vyvinout obranné mechanismy vůči látkám, které je ohrožují," říká Gabriel Pallay, manažer odborného rozvoje z Dr.Max.

„Zapojením těchto obranných mechanismů pak vzniká rezistence neboli odolnost vůči antibiotikům," dodává.

Nebezpečná odolnost

„Antibiotická odolnost výrazně ohrožuje veřejné zdraví," uvádí Eva Zálabská, primářka oddělení klinické mikrobiologie Pardubické nemocnice. „Proto je nesmírně důležité používat je uvážlivě."

Podle zmíněného průzkumu v lékárnách Dr.Max přitom v předchozích 12 měsících antibiotika brala alespoň jedenkrát skoro polovina dotázaných.

Co o nich vímeZdroj: DENÍK

Kvůli nadužívání přestávají běžná antibiotika účinkovat: v Evropě roste počet pacientů, kteří jsou nakažení rezistentními bakteriemi.

„Také u nás se již u pacientů objevily bakterie, které byly rezistentní i vůči antibiotikům, jež jsou rezervována pro léčbu infekcí vyvolaných mikroby, na které běžně používaná antibiotika nezabírají," dodává Jaroslav Hrabák, manažer Biomedicínského centra.

Experti Světové zdravotnické organizace proto důrazně varují.

Čtěte také: Jak správně užívat antibiotika? Návštěvníci si přišli ke studentům pro radu

„Je odhadováno, že pokud bude rezistence narůstat stejným tempem jako dosud, bude v roce 2050 neléčitelná infekce vyvolaná multirezistentním mikrobem nejčastější příčinou úmrtí," varuje Helena Žemličková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.

Hodné bakterie

Jen 17 procent lidí si podle průzkumu lékáren Dr.Max přitom uvědomuje, že antibiotika nelikvidují pouze bakterie, které způsobují nemoci, ale i ty, které ke správnému fungování lidského organismu potřebujeme.

„Význam bakterií pro lidský organismus vynikne možná nejlépe, když si uvědomíme, kolik máme v těle vlastních lidských buněk a kolik bakterií. Ten poměr je deset ku jedné – to znamená, že zdravý lidský organismus obsahuje desetkrát více bakterií než vlastních tělních buněk," uzavírá Gabriel Pallay.

Přečtěte si: Každý druhý "čočkař" hazarduje se zrakem

(alx, zpd)