Podle březnového průzkumu společnosti STEM si jen necelá pětina lidí myslí, že průměrné životní úrovně západoevropských zemí EU dosáhne Česko do deseti let. Více než třetina (37 procent) občanů předpokládá, že se tak stane za déle než deset let a 44 procent lidí soudí, že Česko životní úrovně Západu nedosáhne nikdy.

Pesimistů, kteří tvrdí, že západoevropské úrovně nedosáhne Česko nikdy, postupně přibývá a podíl této skupiny je nejvyšší od roku 2003, kdy STEM tuto otázku položil poprvé. Zatímco v roce 2003 tak soudilo 17 procent dotázaných, o rok později si to myslela už čtvrtina Čechů a v roce 2007 jejich podíl vzrostl na 31 procent.

Navíc za poslední dva roky výrazně vzrostla skepse u mladší střední generace (30 až 44 let) a u občanů s úplným středním a s vysokoškolským vzděláním. Podíl těchto odpovědí u nich v porovnání s rokem 2009 stoupl přibližně dvojnásobně, uvedl STEM.

Pesimistická očekávání rostou s přibývajícím věkem

Zatímco mezi lidmi ve věku 18 až 29 let, resp. 30 až 44 let je těch, kteří si myslí, že životní úrovně západoevropských zemí EU nedosáhneme nikdy, přibližně třetina, u starších generací je skeptikem každý druhý.

Naopak k optimistům, kteří věří, že životní úroveň západní Evropy dohoníme dříve než za deset let, patří častěji mladší lidé, občané s vyšší úrovní vzdělání, stoupenci pravice a lidé dobře materiálně zajištění. Častěji tento názor vyslovují také občané, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací.

I jejich přesvědčení ale ztrácí na síle. Jen za poslední dva roky se podle výsledků průzkumu podíl Čechů, kteří předpokládali, že životní úrovně vyspělé Evropy dosáhne Česká republika do deseti let, snížil o 18 procentních bodů na současných 19 procent.

Letošního průzkumu STEM se v prvním březnovém týdnu zúčastnilo 1248 respondentů starších 18 let.