Pokud se srovnají data z celého světa, vyjdou z toho hůř už jenom obyvatelé patnácti dalších zemí planety – například Ukrajinci, Američané, Australané nebo Řekové. Ve všech těchto místech trpí depresemi kolem šesti procent populace.

Čtěte také: Ministryně Valachová: Jsme stejně chytří jako Lidl. Zvyšujeme platy

Sklíčených lidí přitom má ještě přibývat. „Za patnáct let budou afektivní poruchy vůbec tou největší zátěží, se kterou se bude lidstvo potýkat. Nahradí nemoci, se kterými jsme se dokázali díky moderní medicíně vypořádat," varuje profesor psychiatrie a přednosta Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Raboch.

Pro zvětšení klikněte na grafiku

close Podíl populace trpící depresí v Evropě. info Zdroj: Deník zoom_in Důvod je podle něj jednoduchý: deprese se často pojí s dalšími civilizačními chorobami, jako je například obezita, cukrovka nebo rakovina. Třeba diabetici mají podle Rabocha až čtyřikrát větší šanci, že se budou léčit i s depresemi.

Největší problémy proto čekají na národy, které holdují nezdravému životnímu stylu.

„Je prokázáno, že pokud máte některou z vážných civilizačních chorob, začnete mít problémy v práci i v partnerském vztahu. Z hlediska biologického se to zase dá vysvětlit tak, že se v obou případech – u depresivních poruch i cukrovky – v těle objevuje zvýšená zánětlivá aktivita," vysvětluje psychiatr. Deprese je onemocnění celého těla, které stejně jako cukrovka postihuje endokrinní, imunitní i cévní systém.

Na vině jsou i sociální rozdíly

Odborníci proto očekávají, že se budou duševní problémy šířit stejně rychle jako rakovina. „Počet lidí, kteří se s afektivními poruchami potýkají, se za posledních dvacet let dokonce zdvojnásobil," ukazuje demografickou křivku Raboch.

Alespoň jednou za rok se v ordinaci jakéhokoliv odborníka protočí kolem 2,5 milionu lidí. Část z nich pak skutečně skončí v péči psychiatra.

K duševním poruchám ale přispívají také velké sociální rozdíly mezi lidmi.

Mezi nejšťastnější národy tak patří podle statistik Světové zdravotnické organizace Afričané. Třeba v Nigeru mají depresi pouhá 2,5 procenta obyvatel.

Nepřehlédněte: Po padesátce bez práce? Problém mají už i čtyřicátníci