Americké a české velení mise v reakci na srpnový incident, kdy sebevražedný atentátník zabil tři české vojáky, změnilo strategii. Právu to řekl Štefan Muránský, zástupce velitele Společného operačního centra.

Připraví afghánské vojáky

„S Američany jsme se shodli na tom, že do velmi rizikových míst čeští vojáci nepůjdou, ale půjdou tam afghánští vojáci, které čeští vojáci na tento úkol pouze připraví,“ řekl generál. Čeští vojáci je tak podle něj budou pouze podporovat, tj. půjdou ve druhém sledu. 

„Jen jsme jim oznámili, že naším úkolem není chodit po ulicích místo nich. Ale že jim budeme pouze pomáhat, dodal generál.“

Ve strážní rotě na základně Bagrám působí zhruba 170 Čechů. Při hlídkách v okolí Bagrámu mají čeští vojáci za úkol například kontrolovat místa, ze kterých v minulosti povstalci ostřelovali raketami základnu. Od místních obyvatel také zjišťují důležité informace, pátrají po skladištích zbraní nebo mimo základnu doprovázejí důležité osoby.

Právě během jedné z pěších hlídek přišli začátkem srpna o život tři Češi. Tehdy se sebevrah odpálil v blízkosti šesti vojáků, kteří měli za úkol zajistit místo pro další úkoly. Tři Češi Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli, vážně zraněni byli dva Afghánci a Američan. Na místě jim pomáhali čeští zdravotníci a vojáci, kteří v době výbuchu ještě byli v obrněných vozidlech.

Útok byl připraven

Podle šetření armády nebyl sebevražedný atentátník sám a útok byl předem připraven. Již dříve zástupci vedení armády uvedli, že čeští vojáci svým postupem zachránili další životy. Případ nyní vyšetřuje Vojenská policie.