Češi v pohybu.Zdroj: DeníkViděl jsem v životě už tolik bolesti, říká děkan Jan Bárta z Ledče nad Sázavou. Jako duchovní pobýval v Římě, v Kolíně nad Rýnem. Pracoval pro Charitu v tak vzdálených zemích jako Afrika, Brazílie a Indie.

Kdysi dávno z Československa emigroval kvůli politické situaci, se kterou se odmítal smířit.

Nyní jak říká, na stará kolena, se vrátil domů a stal děkanem farnosti v Ledči nad Sázavou. Zoufalý stav církevních památek v děkanátu ho vedl k neobyčejnému kroku.

Nejen, že na opravy několika kostelů vyhlásil mezi věřícími sbírku, ale sám jde příkladem.

Marcel Pátek většinou jezdí na trase mezi Ústím a Děčínem.
Říkají mu Forrest Gump. Na starém kole ujel statisíce kilometrů

Do oprav kostelů investoval celoživotní úspory. Na opravy kostela Sv. Petra a Pavla v Ledči si vzal na svoje jméno u banky úvěr.

„Ano vložil jsem do oprav svoje peníze našetřené na důchod. Nemohl jsem se rozhodnout jinak,“ vysvětluje děkan Bárta. Jak dodává, viděl na svých duchovních cestách po zemích třetího světa příliš mnoho bolesti, než aby lpěl na plné peněžence.

„Nemyslím na to“

Jenže Jan Bárta je už v důchodovém věku a tak se nabízí otázka, zda mu úspory přece jen nebudou chybět. „Na to vůbec nemyslím,“ konstatuje Bárta. Podobně jako v Ledči se zachoval děkan Bárta i ke kostelu v nedalekých Chřenovicích.

Přesto Jan Bárta není rozmrzelý pesimista, který si stěžuje na lidský nevděk a nedostatek víry. Naopak hýří optimismem a těší se z toho, kolik lidí z farnosti i okolí ochotně do sbírky na kostel přispělo. Jak zdůrazňuje, do dnešní doby se děkanátu podařilo opravit sedm kostelů a budovu děkanství, které také spadají mezi cenné památky

„Zub času zapracoval natolik, že omítka na kostele v Ledči, hlavně na věži se musí obnovit. Náklady na opravu omítky celého kostela činí víc než tři miliony,“ vysvětluje děkan Bárta.

Chrám svaté Barbory
Kouzlo Kutné Hory: Kostnici zdobí lidské lopatky, u Kolína se potkali medvědi

Tento rok se opraví fasáda věže, stříška a hodiny. Jenom tato oprava bude stát přes dva miliony. „Tuto částku musíme dle smlouvy zaplatit do 30. 9. 2020. Dále k tomu nové věžní dveře ve výši 200 tisíc, oprava žulových arkád u vchodu za 135 tisíc. Oprava věžních hodin vyjde na 116 208 korun,“ uvádí děkan konkrétní výdaje s tím, že dohromady na tento rok je potřeba pro farnost sehnat na opravy finance ve výši skoro tři miliony.

„Jaké máme krytí? Za 2,5 milionů si beru úvěr na sebe. Žel Bohu není jiná možnost. Proč? Fond Ministerstva kultury ČR nevyhodnotil stav památky jako havarijní, tudíž příspěvek na kostel nebude. Norské fondy jsou neprůchodné. Kraj Vysočina? Výše poskytnutí dotace neodpovídá výši rozsahu prací. Diecéze Hradec Králové poskytne asi 100 tisíc korun Zapomeňte prosím na takzvané restituce. V naší diecézi se musí opravit asi tisíc kostelů a kaplí,“ popisuje děkan Bárta smutnou skutečnost.

Už nejsme nejchudší

Jak dodává církevní organizace na západě již finanční pomoc České republice na obnovu památek neposkytují.

„Už nejsme nejchudší. Dávají potřebnějším do třetího světa a na oblasti postižené válkou a hladem. Mimochodem za 18 let na památky naší farnosti poskytly organizace z ciziny finance ve výši asi 25 milionů,“ konstatuje děkan.