K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát. Mladý atentátník zabil 38 lidí a 39 dalších zranil. Policie ho poté zastřelila. Většina z 3000 Čechů na dovolené v této severoafrické zemi se rozhodla zůstat, o dřívější návrat prý stojí jen zhruba tři desítky lidí.

„Češi si potrpí na hezkou dovolenou. Navíc mohou předpokládat, že když se v určitém místě něco stalo, tak to místo bude po určitou dobu bezpečnější než jiná. Čili je to na jedné straně snaha: už jsem to zaplatil, nebudu si kazit dovolenou, na druhé straně: toto míst je dneska bezpečné," řekla k uvažování českých turistů socioložka Jiřina Šiklová.

„Češi mají velkou tendenci riskovat, je možné, že to patří k národní mentalitě. Jsou méně opatrní, takže se vydají na Kavkaz v polobotkách s chatrným vybavením, nebo v zemích, kde se hodně krade, se chlubí plnou peněženkou," řekl k postoji českých turistů psychiatr Ivan David.

Málo zkušeností

Může podle něj souviset i s tím, že Češi mají malou zkušenost s nebezpečným prostředím. Před rokem 1989 bylo v českých zemích bezpečno, organizovaný zločin byl naprosto okrajovou záležitostí. „Konfrontace se zločinem je u nás menší než jinde. Jiná velkoměsta mají čtvrtě, kam se člověk neodváží. Například v USA musejí být Češi zvlášť upozorňováni, aby nechodili do slumů, zatímco jiné národy mají zkušenost z domova a těmto oblastem se automaticky vyhýbají," řekl David.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše je otázkou, zda jde u českých turistů o reakci na nebezpečí nebo racionální chování. Podle něho chování turistů značně ovlivňuje to, zda jsou v blízkém sousedství atentátu, či ve vzdálených letoviscích. Z pohledu Evropy se zdá nebezpečná celá země, z pohledu místního je to jinak. To, že jiné národy odjíždějí, lze podle Klimeše vysvětlit různou reakcí na nebezpečí.

Způsob obrany

„Někteří nebezpečí popřou, že jim se nic stát nemůže, je to určitý způsob obrany. Možná je u Čechů tento postoj zřetelnější, proto zůstávají. Ti, co si nebezpečí dokážou přiznat a mají strach, odjedou. Ti, co nahlížejí na situaci racionálně, si řeknou, že se útok na stejném místě opakovat nebude, a zůstanou. Někoho může držet na dovolené i myšlenka, že peníze vynaložené na dovolenou jim nikdo nevrátí," připustil Klimeš.

V reakci na páteční útoky v Tunisku, Kuvajtu a Francii informoval v sobotu premiér Bohuslav Sobotka, že Česko zesílilo bezpečnostní kontroly. Ministr vnitra Milan Chovanec upřesnil, že opatření se týkají ambasád, pražského letiště a pracovišť americké firmy napadené ve Francii.