Ruský prezident Vladimir Putin se podle Řehky snaží přesvědčit Západ, že se ho válka na Ukrajině netýká, což má vést k oslabení západní podpory. „Budeme dělat pravý opak, a to ze všech sil,“ řekl dnes vojákům. Není jasné, zda Rusko na Česko a jeho spojence nezaútočí, dodal. „Musíme proto dál intenzivně pokračovat v posilování našich schopností, obrany, odstrašení, kolektivně i individuálně,“ uvedl.

Členství v NATO z jednotlivých zemí nesnímá odpovědnost budovat vlastní silnou armádu, byť na to někteří v minulosti zapomínali, dodal Řehka. Bojeschopnost armády označil za svou prioritu. Vyzdvihl v té souvislosti, že armáda má předvídatelný rozpočet a může tak plánovat. „Následné desetileté období bude představovat zásadní technologickou transformaci armády,“ konstatoval.

Přečtěte si rozhovor Deníku s generálem Karlem Řehkou:

Náčelník generálního štábu Karel Řehka
Výdaje na obranu nejsou dárek armádě, říká generál Karel Řehka

Rusko podle Řehky dosud na Ukrajině zdaleka nedosáhlo svých cílů a má zanedbatelné zisky, ačkoliv do bojů posílá stále další lidské i materiální zdroje. Ocenil odhodlání ukrajinských sil i západní podporu napadané země. „Jak válka dopadne, předznamená, v jakém světě budeme žít,“ uvedl. Rusko podle něj přešlo na válečnou výrobu, porušuje mezinárodní dohody a rozvíjí spolupráci s autokratickými režimy.

O hrozbách se musí podle Řehky otevřeně mluvit a trpělivě při tom vysvětlovat rizika. „Problémy jsou od toho, aby se řešily, ne vymlčely,“ zdůraznil. Česká podpora Ukrajiny neustane, doplnil. Loni ČR v Polsku a svých prostorech vycvičila na 4000 ukrajinských vojáků a stále dodává materiál potřebný k obraně Ukrajiny, řekl Řehka. „Je to několik dní zpět, co jsme dodali další materiál z vojenských zásob,“ uvedl.

Loni přibylo vojáků z povolání o 600, podle Řehky je třeba v náborech ale přidat

Loni přibylo v meziročním srovnání 600 vojáků z povolání, přes nové náborové středisko se přihlásilo 7000 uchazečů, přesto musí armáda v rekrutaci přidat. Na dnešním velitelském shromáždění při vyhodnocení hlavních úkolů za loňský rok to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle něho armáda musí investovat do lidského kapitálu, současný personální model je neudržitelný a armáda není naplněná a stárne.

Přes změny, například zjednodušení lékařských prohlídek a odstranění některých byrokratických procedur, má armáda podle náčelníka štábu rezervy. Má-li tedy naplnit plán 30 tisíc profesionálních vojáků a 10 tisíc záloh, musí podle Řehky „přidat“, protože trh práce nabízí i jiné perspektivy. „Zjišťujeme, že odchází kvalitní lidé, častokrát v nejlepším věku,“ uvedl s tím, že pověřil své podřízené o detailní analýzu důvodů odchodů a i návrhy změn. Větší nároky chce klást na personalisty, ale i právníky, kteří mají přijít s návrhy v oblasti legislativy.

Od ledna do května loňského roku Česko Ukrajině poskytlo 24 tanků, 76 bojových vozidel pěchoty nebo 645 protitankových řízených střel: Předseda vlády Petr Fiala píše vzkaz na zmodernizovaný tank T-72 při návštěvě výrobce armádní techniky Excalibur Army, 9. ledna 2023, Šternberk. Tanky jsou pro ukrajinskou armádu
Technika pro Ukrajinu: Česko letos zemi dodalo 24 tanků či 76 bojových vozidel

„Velitelé zlepší kulturu a pracovní prostředí na jednotkách,“ uvedl s tím, že každý voják je zároveň i rekrutér, protože vytváří obraz armády.

S cílem 30 tisíc vojáků z povolání a 10 tisíc aktivních záloh počítají strategické dokumenty armády k roku 2030. „V tomto ohledu nesmíme ztrácet ani den,“ uvedla nedávno ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Loni v září bylo v armádě 27 982 profesionálních vojáků a téměř 4300 vojáků aktivní zálohy.