Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká pošta mění tvář a investuje miliardy

Praha /FOTOGALERIE/ - Na dotykovém displeji si zvolíte službu a vytisknete pořadové číslo. Usednete na židli a při sledování zpravodajství na velkoplošné obrazovce budete čekat, až na vás přijde řada. Nic mimořádného? Možná. Nicméně zajímavější už je informace, že u toho nebudete v bance ani spořitelně, ale na „obyčejné“ poště.

17.6.2009 15
SDÍLEJ:

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze.Foto: Deník/Jan Handrejch

Jak už Deník informoval, spustila včera Česká pošta (ČP) projekt nazvaný Pošta kosmického věku. V Obchodním centru Eden v Praze-Vršovicích otevřela prototyp pobočky, jež má ukázat směr, kterým se státní podnik chce před transformací na akciovou společnost vydat. Do konce roku vzniknou podobné pobočky ještě v Liberci, Karlových Varech nebo Ostravě. Pokud se osvědčí, začne pošta tímto způsobem „převlékat“ pošty masově po celé republice.

Pryč se socialismem

Pošta v Edenu, malá pobočka pouze se třemi přepážkami je prošpikovaná moderní technikou. Nechybí dotykové displeje, informační panely u každé přepážky ani velkoplošné obrazovky. Na zákazníky i zaměstnance dohlíží kamerový systém, bezpečnost zajišťují časové trezory.

„Zásadní však je, že mezi zákazníkem a zaměstnancem už nejsou bezpečnostní skla,“ vysvětil při včerejším otevření nové pobočky generální ředitel ČP Petr Sedláček. Neobává se prý, že by se změna setkala s nevolí starších lidí, kteří jsou zvyklí na klasické pobočky. Pošta se chce už letos definitivně vymanit ze škatulky nevábného socialistického podniku. Pomoci jí v tom má nejen nový design poboček nebo zcela nové uniformy, ale také obří investice.

Do konce roku chce totiž vedení pošty investovat téměř třikrát víc než v minulém roce. Zatímco loni investice nedosáhly ani 700 milionů korun, letos chce pošta proinvestovat přes dvě miliardy. „Chceme investovat hlavně do moderních technologií, zkvalitnit služby, zvýšit informovanost a zlepšit prostředí pro zákazníky i naše zaměstnance,“ prozradil Sedláček s tím, že investice by například měly jít do nových počítačových programů.

Sedláček své plány představil jen krátce poté, co musel řešit včerejší problém s výpadkem systému, který postihl desítky pražských poboček.

Představitelé ČP nicméně trvají na tom, že tento problém s novou pobočkou nesouvisel. Stejně tak pošta tvrdí, že modernizace poboček podnik finančně nevyčerpá. „Tato pobočka přišla na pět milionů. Jeden metr čtvereční tak vyšel na 40 tisíc. Jen pro porovnání, metr čtvereční v bance přijde na 50 tisíc,“ vysvětlil mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Jak zdůraznilo ministerstvo vnitra, pod které pošta patří, nedostala ČP na modernizaci ze státního rozpočtu ani korunu navíc. Vše si hradí z plánovaného rozpočtu. „Ten projekt vznikl přibližně před tři čtvrtě rokem a je čistě věcí vedení České pošty. Nicméně to považuji za cestu správným směrem, protože mnozí z nás, kteří chodíme na poštu, s úrovní služek spokojeni nejsme,“ uvedl Zdeněk Zajíček, který má na ministerstvu vnitra Českou poštu na starost.

Podobný názor má i ministr vnitra Martin Pecina. „To, co lidem na poště vadí, jsou fronty a nepříjemné prostředí. Proto říkám, že tento krok je krok správným směrem, který by měl poštu posunout ke standardu, na který jsme zvyklí u jiných organizací a obchodů,“ řekl Pecina Deníku.

Petr Sedláček, ředitel České pošty: „Rozhodně nejde jen o změnu vzhledu!“

Jsem rád, že zmizí sklo, které odděluje zákazníka od zaměstnanců, přiznal na včerejším otevření pobočky budoucnosti v Praze-Vršovicích šéf České pošty Petr Sedláček.

Představil jste prototyp pošty budoucnosti. Jde opravdu o revoluci, nebo jen o běžnou změnu designu?
Pobočka je už na první pohled úplně jiná než všechny ty, které naši zákazníci doteď znají. Rozhodně ale nejde jen o změnu vzhledu. Silně jsme investovali i do oblasti bezpečnostních technologií, jako jsou kamery, časové trezory, bezpečnostní boxy na přepravu hotovosti uvnitř přepážky. Jsou tu dotykové a informační displeje i velkoplošná obrazovka.

Tvrdíte ale, že technologie nejsou u této pobočky tím nejzásadnějším.
Největší koncepční změnou je rozhodně otevřenost přepážky. To nabízí mnohem kontaktnější pracoviště se zákazníkem. Věříme, že to povede k lepší komunikaci a zkvalitnění obsluhy. Jako ředitel a zároveň i zákazník pošty jsem rád, že zmizí to podivné oddělení zákazníků od našich zaměstnanců.

Kdy budete vědět, zda projekt skončí jako nezrealizovaná vize, nebo zda se pobočky plné moderní techniky začnou objevovat po celé republice?
Pilotní testování bude tady v Edenu trvat tak dva až tři měsíce. Pokud se nám v testovacím provozu potvrdí, že na přepážce nemusíme nic zásadního měnit, budeme pokračovat v tomto stylu. Už teď se připravuje testovací pobočka v Liberci a hlásí se nám už další místa, kde tuto pobočku chtějí.

Bude na to mít pošta finance?
Rozpočty budeme dělat až na příští roky. Nejdřív chceme znát výsledky pilotního projektu. Ta pobočka ale na metr čtvereční vyšla na 40 tisíc korun, to je méně, než na kolik vyjde metr čtvereční v bance.

Kde jste se inspirovali?
Dívali jsme se do zahraničí. Podobné projekty existují i v sousedních zemích. Například Slováci takto otevřené přepážky už několik let provozují a mají s tím vynikající zkušenosti a nezaznamenali naprosto žádný vliv na statistiku bezpečnostních incidentů.

Nicméně lidé se občas chovají agresivně, nebojíte se, že otevřená přepážka bude pro obsluhu znamenat ohrožení?
My věříme, že prostředí kultivuje, a to jak naše zaměstnance, tak i zákazníky. Máme ovšem připravenou i variantu s prosklenou přepážkou. I Slováci nám říkali, že v některých městech, kde je zvýšená kriminalita, mají sklo mezi zákazníkem a zaměstnancem plné. Stále však jde o průhlednou přepážku, kde nejsou žádné neprůhledné papírové žaluzie.

Pošta bude v trafice i v každém obýváku

Česká pošta končí. Má odzvoněno. Minimálně v té podobě, v jaké ji občané do dnešních dnů znali. Státní kolos, který nemá zrovna nejlepší pověst, se mění. Novinkou přitom není jen včera představený nový typ pobočky, který je prošpikován moderní technikou a kde už zaměstnance od lidí neodděluje bezpečnostní sklo.

Díky projektu Pošta partner si lidé brzy budou moci vyzvednout nebo podat doporučenou zásilku třeba v potravinách nebo v hospodě. Pošta totiž ustoupila od plánu rušit desítky malých, ztrátových poboček a vsadila na novou kartu: Kdo bude mít zájem a splní licenční podmínky, tomu na své náklady vybaví obchod, radnici či jiné místo svou technikou. Provozovat poštu a vydělávat na jejích službách pak může třeba i majitel ztrátového koloniálu. „Zavírání poboček není budoucnost pobočkové sítě. Plánujeme, že Pošta partner nám významně sníží náklady na přítomnost pobočky v malé vesnici,“ věří ředitel České pošty Petr Sedláček.

Už dnes si díky Czech Pointu může zákazník na poštu dojít pro výpis z obchodního rejstříku nebo katastru nemovitostí. Teď ho přitom bude obsluhovat zaměstnanec ve zcela nové uniformě. Navíc už jen pár dnů zbývá do spuštění datových schránek, projektu ministerstva vnitra, který bude pošta provozovat. Lidé, kteří si datovou schránku zřídí, budou moci komunikovat s úřady zcela zdarma ze svého počítače.

Autor: Jiří Korbel

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

4 5

Řidiči pod vlivem alkoholu či drog ročně zabijí padesátku lidí

Ohořelé lidské tělo našli hasiči poté, co v noci ze středy na čtvrtek uhasili požár chatky v brněnských Bosonohách.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

V Brně hořela chata, po požáru hasiči našli ohořelé tělo

Strojvedoucí stárnou. V kabinách vlaků loni rekordně přibylo žen

Počet strojvůdců v České republice sice mírně stoupá, v budoucnu ale budou mít železniční dopravci zřejmě problém, kým lokomotivy obsadit. Podle nových údajů Drážního úřadu totiž řada strojvůdců dosáhla důchodového věku a brzy práci opustí.

Autem do Brna? Na motoristy číhají padající kameny

Výlet za nákupem nebo zábavou do Brna se mohl změnit v adrenalinový zážitek, při kterém jde o život. Na silnici mezi Adamovem na Blanensku a Bílovicemi nad Svitavou na Brněnsku padaly o víkendu kameny ze srázu. Cesta už je průjezdná, silničáři budou o řešení problému jednat s majiteli pozemků.

V Česko dostalo azyl osm čínských křesťanů. Vnitro 70 žádostí odmítlo

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo. Zbylých 14 Číňanů vzalo již dříve své žádosti zpět a Česko opustilo. Deníku Právu to řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO).

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT