Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká pošta mění tvář a investuje miliardy

Praha /FOTOGALERIE/ - Na dotykovém displeji si zvolíte službu a vytisknete pořadové číslo. Usednete na židli a při sledování zpravodajství na velkoplošné obrazovce budete čekat, až na vás přijde řada. Nic mimořádného? Možná. Nicméně zajímavější už je informace, že u toho nebudete v bance ani spořitelně, ale na „obyčejné“ poště.

17.6.2009 15
SDÍLEJ:

Prototyp pobočky, která se po pilotním provozu stane modelem pro změnu podoby celé poštovní sítě České pošty, byl otevřen 16. června v obchodním centru Eden v Praze.Foto: Deník/Jan Handrejch

Jak už Deník informoval, spustila včera Česká pošta (ČP) projekt nazvaný Pošta kosmického věku. V Obchodním centru Eden v Praze-Vršovicích otevřela prototyp pobočky, jež má ukázat směr, kterým se státní podnik chce před transformací na akciovou společnost vydat. Do konce roku vzniknou podobné pobočky ještě v Liberci, Karlových Varech nebo Ostravě. Pokud se osvědčí, začne pošta tímto způsobem „převlékat“ pošty masově po celé republice.

Pryč se socialismem

Pošta v Edenu, malá pobočka pouze se třemi přepážkami je prošpikovaná moderní technikou. Nechybí dotykové displeje, informační panely u každé přepážky ani velkoplošné obrazovky. Na zákazníky i zaměstnance dohlíží kamerový systém, bezpečnost zajišťují časové trezory.

„Zásadní však je, že mezi zákazníkem a zaměstnancem už nejsou bezpečnostní skla,“ vysvětil při včerejším otevření nové pobočky generální ředitel ČP Petr Sedláček. Neobává se prý, že by se změna setkala s nevolí starších lidí, kteří jsou zvyklí na klasické pobočky. Pošta se chce už letos definitivně vymanit ze škatulky nevábného socialistického podniku. Pomoci jí v tom má nejen nový design poboček nebo zcela nové uniformy, ale také obří investice.

Do konce roku chce totiž vedení pošty investovat téměř třikrát víc než v minulém roce. Zatímco loni investice nedosáhly ani 700 milionů korun, letos chce pošta proinvestovat přes dvě miliardy. „Chceme investovat hlavně do moderních technologií, zkvalitnit služby, zvýšit informovanost a zlepšit prostředí pro zákazníky i naše zaměstnance,“ prozradil Sedláček s tím, že investice by například měly jít do nových počítačových programů.

Sedláček své plány představil jen krátce poté, co musel řešit včerejší problém s výpadkem systému, který postihl desítky pražských poboček.

Představitelé ČP nicméně trvají na tom, že tento problém s novou pobočkou nesouvisel. Stejně tak pošta tvrdí, že modernizace poboček podnik finančně nevyčerpá. „Tato pobočka přišla na pět milionů. Jeden metr čtvereční tak vyšel na 40 tisíc. Jen pro porovnání, metr čtvereční v bance přijde na 50 tisíc,“ vysvětlil mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Jak zdůraznilo ministerstvo vnitra, pod které pošta patří, nedostala ČP na modernizaci ze státního rozpočtu ani korunu navíc. Vše si hradí z plánovaného rozpočtu. „Ten projekt vznikl přibližně před tři čtvrtě rokem a je čistě věcí vedení České pošty. Nicméně to považuji za cestu správným směrem, protože mnozí z nás, kteří chodíme na poštu, s úrovní služek spokojeni nejsme,“ uvedl Zdeněk Zajíček, který má na ministerstvu vnitra Českou poštu na starost.

Podobný názor má i ministr vnitra Martin Pecina. „To, co lidem na poště vadí, jsou fronty a nepříjemné prostředí. Proto říkám, že tento krok je krok správným směrem, který by měl poštu posunout ke standardu, na který jsme zvyklí u jiných organizací a obchodů,“ řekl Pecina Deníku.

Petr Sedláček, ředitel České pošty: „Rozhodně nejde jen o změnu vzhledu!“

Jsem rád, že zmizí sklo, které odděluje zákazníka od zaměstnanců, přiznal na včerejším otevření pobočky budoucnosti v Praze-Vršovicích šéf České pošty Petr Sedláček.

Představil jste prototyp pošty budoucnosti. Jde opravdu o revoluci, nebo jen o běžnou změnu designu?
Pobočka je už na první pohled úplně jiná než všechny ty, které naši zákazníci doteď znají. Rozhodně ale nejde jen o změnu vzhledu. Silně jsme investovali i do oblasti bezpečnostních technologií, jako jsou kamery, časové trezory, bezpečnostní boxy na přepravu hotovosti uvnitř přepážky. Jsou tu dotykové a informační displeje i velkoplošná obrazovka.

Tvrdíte ale, že technologie nejsou u této pobočky tím nejzásadnějším.
Největší koncepční změnou je rozhodně otevřenost přepážky. To nabízí mnohem kontaktnější pracoviště se zákazníkem. Věříme, že to povede k lepší komunikaci a zkvalitnění obsluhy. Jako ředitel a zároveň i zákazník pošty jsem rád, že zmizí to podivné oddělení zákazníků od našich zaměstnanců.

Kdy budete vědět, zda projekt skončí jako nezrealizovaná vize, nebo zda se pobočky plné moderní techniky začnou objevovat po celé republice?
Pilotní testování bude tady v Edenu trvat tak dva až tři měsíce. Pokud se nám v testovacím provozu potvrdí, že na přepážce nemusíme nic zásadního měnit, budeme pokračovat v tomto stylu. Už teď se připravuje testovací pobočka v Liberci a hlásí se nám už další místa, kde tuto pobočku chtějí.

Bude na to mít pošta finance?
Rozpočty budeme dělat až na příští roky. Nejdřív chceme znát výsledky pilotního projektu. Ta pobočka ale na metr čtvereční vyšla na 40 tisíc korun, to je méně, než na kolik vyjde metr čtvereční v bance.

Kde jste se inspirovali?
Dívali jsme se do zahraničí. Podobné projekty existují i v sousedních zemích. Například Slováci takto otevřené přepážky už několik let provozují a mají s tím vynikající zkušenosti a nezaznamenali naprosto žádný vliv na statistiku bezpečnostních incidentů.

Nicméně lidé se občas chovají agresivně, nebojíte se, že otevřená přepážka bude pro obsluhu znamenat ohrožení?
My věříme, že prostředí kultivuje, a to jak naše zaměstnance, tak i zákazníky. Máme ovšem připravenou i variantu s prosklenou přepážkou. I Slováci nám říkali, že v některých městech, kde je zvýšená kriminalita, mají sklo mezi zákazníkem a zaměstnancem plné. Stále však jde o průhlednou přepážku, kde nejsou žádné neprůhledné papírové žaluzie.

Pošta bude v trafice i v každém obýváku

Česká pošta končí. Má odzvoněno. Minimálně v té podobě, v jaké ji občané do dnešních dnů znali. Státní kolos, který nemá zrovna nejlepší pověst, se mění. Novinkou přitom není jen včera představený nový typ pobočky, který je prošpikován moderní technikou a kde už zaměstnance od lidí neodděluje bezpečnostní sklo.

Díky projektu Pošta partner si lidé brzy budou moci vyzvednout nebo podat doporučenou zásilku třeba v potravinách nebo v hospodě. Pošta totiž ustoupila od plánu rušit desítky malých, ztrátových poboček a vsadila na novou kartu: Kdo bude mít zájem a splní licenční podmínky, tomu na své náklady vybaví obchod, radnici či jiné místo svou technikou. Provozovat poštu a vydělávat na jejích službách pak může třeba i majitel ztrátového koloniálu. „Zavírání poboček není budoucnost pobočkové sítě. Plánujeme, že Pošta partner nám významně sníží náklady na přítomnost pobočky v malé vesnici,“ věří ředitel České pošty Petr Sedláček.

Už dnes si díky Czech Pointu může zákazník na poštu dojít pro výpis z obchodního rejstříku nebo katastru nemovitostí. Teď ho přitom bude obsluhovat zaměstnanec ve zcela nové uniformě. Navíc už jen pár dnů zbývá do spuštění datových schránek, projektu ministerstva vnitra, který bude pošta provozovat. Lidé, kteří si datovou schránku zřídí, budou moci komunikovat s úřady zcela zdarma ze svého počítače.

Autor: Jiří Korbel

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Pracovník ve výrobě - Milčice 25 000 Kč

Naším klientem je výrobní společnost plastových oken pro stavebnictví, pro kterého hledáme spolehlivé a manuálně zručné kandidáty na pozici pracovníka ve výrobě. Co budete mít na starost: výrobu a montáž oken. Dodržování pracovních postupů a pokynů. Dodržování bezpečnostních pravidel . Sledování kvality . Dodržování cíle výroby

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci technik pro nájmy a vyúčtování. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Úspěšná společnost zabývající se správou nemovitostí příjme schopného pracovníka/ci na pozici "technik pro nájmy a vyúčtování" pro pracoviště Brno - Žabovřesky jako zástup za mateřskou dovolenou:, - pracovníci/ka se SŠ vzděláním, - zkušenosti s vyúčtováním služeb a předpisem nájemného a plateb - výhodou, - velmi dobrá znalost práce s PC(MS Word a Excel, MS Outlook), - výborné komunikační schopnosti, odolnost proti stresu , POŽADUJEME: spolehlivost,samostatnost, pracovitost, přesnost, zodpovědnost,práci v termínech,znalost programu WINDOMY výhodou., NABÍZÍME:, Nástupní plat dle znalostí a praxe od 19.000 Kč., Práci ve stabilní a zavedené firmě v dobrém kolektivu., Zaškolení, zapracování a další odborný růst., Řadu firemních benefitů: školení a vzdělávání,5 týdnů dovolené,stravenky, odměny dle pracovního řádu., Pro zájemce, kteří nejsou z Brna a blízkého okolí, je možnost ubytování., Nabídky a profesní životopis zasílejte na e-mail: info@bytasen.cz , info podá p.Pacáková, tel: 513 030 600.. Pracoviště: Bytasen, spol. s r.o. žabovřesky, Vychodilova, č.p. 2565, 616 00 Brno 16. Informace: Soňa Pacáková, +420 548 221 082.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:20.6.2017.A:24.5.2018.Místo výkonu práce Bílovec. Upřesňující informace: běžné zednické práce na stavbách - zdění, omítky atd. Pracovní doba od 6:30 do 15:00 hodin. Řidičský průkaz výhodou. Telefonický kontakt od 14:00 do 15:00 hodin a osobní kontakt na výše uvedené adrese od 14:30 do 15:30 hodin.. Pracoviště: Salveko invest s.r.o.- bílovec, Ostravská, č.p. 314, 743 01 Bílovec 1. Informace: Radim Nikel, +420 775 302 050.

Obchod - Hledáte práci? 30 000 Kč

Proč právě k nám? MASOjiko má největší síť prodejen masa – uzenin v Praze, 20 provozoven se snadnou dostupností na metru. Na Vaše dotazy Vám ráda odpoví pí Černá info@masojiko.cz


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislav Šulc.

Komentář Deníku: GDPR aneb Nedám slevu zadarmo

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výstavbu úseku dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří. Silnice v délce 7,15 kilometru bude stát 1,5 miliardy korun bez DPH a hotova by měla být do konce roku 2021.
4 21

Pachuť porážky. Bude místo dálnice D11 dál pole?

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Nejezte hořké dýně, varuje vědec. Dvě ženy kvůli nim přišly o vlasy

Francouzský dermatolog Philippe Assouly v pátek varoval před konzumací hořkých dýní a tykví. Nepříjemná chuť může signalizovat přítomnost silných toxinů. Dvě ženy, které se při večeři otrávily dýní, přišly o většinu vlasů. Informovala o tom agentura AFP.

Irské ženy dosáhly svého. Příznivci potratů zřejmě drtivě vyhráli

Katolické Irsko bylo jedinou evropskou zemí s téměř úplným zákazem interrupce, a to i v případě znásilnění, incestu nebo deformovaného plodu. Po pátečním referendu je však vše jinak. Irové podle ankety drtivou většinou podpořili změnu zákona, kvůli kterému musely Irky za potratem jezdit do zahraničí.

Ani PET láhev nazmar. Více recyklovat chtějí firmy i stát

Co dělat s použitými PET lahvemi? Lidé jich sice mnoho vytřídí do žlutých popelnic k recyklaci, přesto další končí bez využití na skládkách. To by se mělo změnit. Kromě recyklace se nabízí zálohování plastových lahví podobně jako u těch skleněných.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT