Rakušan podle svých slov uvažoval o odvolání Knapa již dříve s tím, že by odešel na podzim. Jeho rozhodování urychlila informace o setkání Knapa s podnikatelem Redlem.

„Tak za prvé, a to chci zdůraznit, pan generální ředitel (Knap) se setkal s panem Redlem na schůzce v době, kdy jsem nebyl ministrem vnitra. On se s ním setkal, když byl ministrem ještě Jan Hamáček (ČSSD). Já v té době pana Knapa ani neznal,“ řekl Rakušan již dříve serveru Seznam Zprávy.

Ministr školství Petr Gazdík
První změna ve Fialově vládě. Ministr školství Gazdík podá demisi

„O jeho (Knapově) schůzce s Redlem jsem se dozvěděl, až když na ni upozorňovali novináři. Generálního ředitele jsem si pozval, ptal se ho na tu schůzku. Jeho interpretace byla taková, že pana Redla přivedl obchodní partner,“ doplnil.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka si Redla na domluvenou obchodní schůzku s Knapem přivedl obchodní partner bez předchozího ohlášení. Knap přitom Redla nikdy před tím neviděl a ani jej neznal.

„Na schůzce s ním nic nedomluvil, byl schůzce pouze přítomen na straně dlouholetého obchodního partnera České pošty. O historii pana Redla byl informován až po této schůzce, poté s ním již žádný kontakt neměl. Odvolání pana generálního ředitele je tedy čistě politickou záležitostí, z hlediska fungování České pošty nedává logiku. Pan ministr může být spokojen s tím, že na Českou poštu se nikdo ze skupiny pana Redla nedostal. A to díky generálnímu řediteli,“ reagoval dnes pro ČTK Vitík.

Polčákova budoucnost 

S europoslancem Stanislavem Polčákem (STAN), který byl podobně jako končící ministr školství Petr Gazdík (STAN) v kontaktu s obviněným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, bude podle Rakušana budoucnost příští týden řešit lídr pražské kandidátky a náměstek primátora Petr Hlaváček. 

V dnešním rozhovoru se Rakušan s Hlaváčkem shodli, že se hnutí musí odstřihnout od všech lidí spojených s obviněným podnikatelem. „Nesmíme několika lidem, kteří přímo kradli, nebo byli naivní a nedocenili své kontakty, dovolit zkazit budoucnost a pověst hnutí,“ uvedl ministr vnitra. STAN podle něj nyní „běží o svou budoucnost“.

Policisté odvádějí v pátek 17. června 2022 lobbistu Michala Redla u soudu, který rozhodoval o vazbě pro obviněné v kauze korupce v pražském dopravním podniku.
Bývalí elitní detektivové: Dvacet let říkáme, co je podnikatel Redl zač

Gazdík podle Rakušana ukázal, že umí vyvodit odpovědnost. Ministr vnitra doplnil, že by „uvítal vyvození politické odpovědnosti“ i v případě Polčáka. Rakušan současně zdůraznil, že Polčák stejně jako Gazdík nefiguruje ve spisu jako podezřelý či obviněný.

Mimořádný sněm STAN se kvůli aktuálnímu dění neuskuteční na podzim, ale už v polovině prázdnin. „Proces budeme muset urychlit. Doufáme, že se sněm povede svolat v půlce prázdnin. Byl bych rád, kdyby to bylo na konci července,“ prohlásil Rakušan. Volit se podle něj bude kompletní vedení, Rakušan chce funkci předsedy obhajovat.