Na pietní akci před budovou Českého rozhlasu vystoupí premiér Andrej Babiš a předsedové obou parlamentních komor Milan Štěch a Radek Vondráček.
"Projev slovenského prezidenta Andreje Kisky odvysíláme v úterý souběžně se slovenskou RTVS na kanále ČT24, a to od 19:50," řekla dnes ČTK mluvčí České televize Karolína Blinková.

Okupace Československa; 21. srpna 1968, Václavské náměstí
Prapory, barikády, volání, střelba i smích. Tak vypadaly ulice 21. srpna 1968

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček před několika dny na twitteru uvedl, že odvážný projev už Zeman pronesl, když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací.

"Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní," napsal Ovčáček. Zemanovi oponenti ale kritizují fakt, že hlava státu ignoruje mimořádně významnou událost, která ovlivnila životy milionů jejích obyvatel.

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy začala v noci z 20. na 21. srpna. Vpád vojsk Varšavské smlouvy znamenal konec reformního procesu označovaný jako pražské jaro. Následovala po něm doba normalizace, ukončená revolucí na podzim 1989. Část sovětských okupačních vojsk v Československu zůstala a opustila zemi až začátkem 90. let.

Ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Miroslav Vaněk.
Historik Miroslav Vaněk: Dubček byl uplakaný vůdce