„Podporovali jsme postoj české vlády, která se chtěla bránit. Vadí nám, že to vzdala," uvedl Dolejš. „Myslíme si, že by se měly hledat způsoby, jak to rozhodnutí Bruselu buď zkorigovat, nebo nenaplnit," doplnil. Podle Dolejše není případná žaloba k Evropskému soudnímu dvoru jedinou cestou, jak se vyhnout povinnosti přijmout uprchlíky podle určených kvót. „Myslím si, že pokud nesplníme diktát Bruselu, tak s námi bude vedeno řízení a i v tomto řízení se vytvářejí určité možnosti, jak si stát na svém," podotkl.

Rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků podle kvót přijali minulý týden ministři vnitra členských států EU. Místo tradičně používaného jednomyslného rozhodnutí využili hlasování kvalifikovanou většinou. Země, které s kvótami nesouhlasily, tak byly přehlasovány.

Skandální přístup vlády

Předseda ODS Petr Fiala má za to, že postup vlády v otázce kvót pro migranty je skandální. Strana je přesvědčena, že EU nemůže říct, že o podobných záležitostech se nyní bude rozhodovat kvalifikovanou většinou, a nikoliv jednohlasně. Rozhodnutí chce ODS zvrátit i proto, aby se z postupu nestal precedens. Strana vyzvala vládu, aby se připojila k podání žaloby k Evropskému soudnímu dvoru.

ODS také obvinila vládu, že se při jednáních v Bruselu nechovala podle slibů, které dala české veřejnosti. Fiala zdůraznil, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prohlašoval, že vláda nechce, aby se o kvótách hlasovalo na radě ministrů. Následně Fiala citoval výrok státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy z rozhovoru pro týdeník Respekt. Podle Fialy z vyjádření plyne, že vláda se nechala přehlasovat záměrně.

„Šlo o to, že není vhodné, aby tuto věc řešila Evropská rada, kde sedí premiéři nebo prezidenti a rozhoduje se konsenzuálně. Záměr po neúspěšném červnovém jednání tedy zněl, že dohodu uzavřou ministři vnitra, na jejichž jednání se rozhoduje hlasováním, a premiéři se pak budou věnovat skutečně důležitým věcem," řekl Respektu Prouza. Podle předsedy ODS tak jeden z vládních představitelů nemluvil pravdu.

Stanovisko vlády

Podle sociálních demokratů jde o nedorozumění. Člen grémia ČSSD Roman Váňa uvedl, že jak Sobotka, tak ministr vnitra Milan Chovanec jednali v souladu s dojednaným stanoviskem vlády. Vládní partner sociálních demokratů hnutí ANO chce o věci jednat v koalici.

Prouza se v tiskovém prohlášení ohradil proti „účelovým zkreslením" vyjádření z rozhovoru a „vytrhávání jednotlivých vět z kontextu". V rozhovoru s Respektem prý hovořil o dvou rozdílných věcech – rozhodnutí o relokaci 120.000 uprchlíků a návrhu Evropské komise na trvalý relokační mechanismus. U trvalého relokačního mechanismu podle něj vláda trvá na tom, aby se o něm rozhodovalo na úrovni prezidentů a premiérů členských států.

Proti kvótám hlasovaly kromě Česka Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, Finsko se zdrželo. Podle vyjádření premiéra Sobotky česká vláda kvóty dlouhodobě odmítala a dále odmítá, nicméně respektuje vůli většiny členských zemí. Opačný postoj zaujalo Slovensko. Premiér Robert Fico prohlásil, že Slovensko se nepodřídí rozhodnutí o kvótách a podá kvůli tomu žalobu k soudu v Lucemburku.