Nejen na pragocentrický pohled na okolní svět, ale i na mnohdy absurdní a nepoctivé chování nově upozorňuje originální projekt Naložme to Pražákům.

„Chování Prahy k regionům není často příliš spravedlivé,“ řekl Petr Gazdík, starosta Suché Loze, který se nedávno proslavil výměnou funkcí s pražským primátorem Pavlem Bémem. Akce, kterou podporuje už několik českých a moravských obcí, totiž není míněna zas tak vážně. Nesouhlas s propastným rozdílem mezi životem v Praze a dalších částek republiky je totiž spíše satiricky laděný.

Sbírka hnoje

„Vyhlašujeme kolektivní sbírku hnoje, do které se mohou zapojit obyvatelé všech regionů,“ řekl Jiří Pejša, jeden z koordinátorů projektu, po jehož skončení v září tohoto roku bude vybraný hnůj demonstrativně dovezen do Prahy a věnován na vyživení zeleně v hlavním městě.

„Když jsem o projektu slyšel poprvé, spíš mě pobavil,” sdělil Vladislav Horák, starosta jihomoravského Mouřínova. „Pak jsem si ale uvědomil, že může způsobit revoluci v postoji regionů k těm, kteří o nich rozhodují. A to mě přesvědčilo, abych projekt podpořil,“ dodal. Bližší informace o projektu, včetně pokynů, jak lze přispět do sbírky hnoje a průběžných výsledků sbírky, jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách www.nalozmetoprazakum.cz. Na nich lze také veřejně hlasovat v anketě o největšího Pražáka nebo v hitparádě pražských blbin určovat nejabsurdnější pražskou událost.