Dopis se záměrem zapojit se do tohoto uskupení dnes na okraj zasedání ministrů obrany států NATO v Bruselu podepsala ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). Sdělil to Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš.
Šlechtová musí rozhodnout o nákupu radarů. Jsou zastaralé, řekl Babiš

Česká armáda chce do mnohonárodního uskupení vzdušných sil zapojit jeden roj stíhacích letounů Jas-39 Gripen, tedy čtyři letouny a 20 lidí. "Podílet se na mnohonárodním vzdušném uskupení je skvělou příležitostí, jak prodat vynikající schopnosti našich letců směrem k našim spojencům v rámci NATO a zároveň se od nich dál učit," uvedla Šlechtová k německé iniciativě Framework Nations Concept (FNC), pod niž uskupení spadá.

Čeští piloti by měli v rámci iniciativy v budoucnu společně cvičit s německými kolegy, spolupráce pomůže například sladit operační postupy a umožní tak případnou další spolupráci včetně společného nasazení. "Neznamená však, že by vyčlenění letci byli podřízeni německému velení, jejich nasazení vždy musí být nejdříve odsouhlaseno politicky v souladu s Ústavou ČR," zdůraznil Fajnor.

Ministryně Karla Šlechtová se zástupci zahraniční mise v Afghánistánu
Poslanci schválili vojenské mise, včetně Pobaltí. Vyjdou až na 2,4 miliardy