Během let 1990 až 2012 se sice snížila o 60 procent předčasná úmrtnost na nemoci oběhové soustavy, přesto ale stále 44 procent mužů a 18 procent žen se srdečně cévním onemocněním umírá předčasně, tedy před 75. rokem života.

Ateroskleróza neboli kornatění tepen, též označovaná za nemoc z blahobytu, představuje v zemích, kde se konzumuje více živočišných tuků, nejčastější příčinu úmrtí. Choroba se z počátku nijak neprojevuje a nebolí, v pokročilém stádiu však vede k život ohrožujícím problémům. „V České republice zemře na onemocnění srdce a cév více než 50 tisíc lidí ročně a většina těchto úmrtí je zapříčiněna právě aterosklerózou. Ta se nejčastěji projeví jako srdeční infarkt, angina pectoris nebo cévní mozková příhoda," řekl Michal Vrablík, internista ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předseda České společnosti pro aterosklerózu.

Muži jsou ohroženi častěji

Ateroskleróza je proces, který je běžným projevem změn cévní stěny s věkem, a týká se každého. Záleží však na tom, do jaké míry je cévní stěna postižena. „Rychlost stárnutí cév každého z nás je jiná a závisí na přítomnosti a závažnosti rizikových faktorů," vysvětlil Vrablík s tím, že riziko aterosklerózy narůstá s přibývajícím věkem. Ženy bývají více ohroženy po 55. roce života a po přechodu, zatímco mužům hrozí problémy již od 45 let. Geneticky jsou v nevýhodě. Vysoké hladiny tuků v krvi či vysoký krevní tlak patří mezi další závažné rizikové faktory. Toto onemocnění hrozí více lidem, kteří mají cukrovku či trpí nadváhou nebo obezitou. „S těmito faktory úzce souvisí i životní styl. Kouření, nedostatečná fyzická aktivita a nevhodná strava riziko významně zvyšují. Zbystřit by měli i lidé, jejichž příbuzní, muži ve věku do 55 let a ženy do 65, měli kardiovaskulární příhodu. Dědičnost u těchto onemocnění hraje velkou roli," varuje internista.

Ateroskleróza je nevyléčitelné onemocnění a jediný způsob, jak se vyhnout jejím zrádným komplikacím, je i v tomto případě prevence, tedy omezení rizik a dodržování zásad zdravého životního stylu. Lékaři odhadují, že až 90 procent případů infarktu myokardu jde na vrub právě našemu nezdravému způsobu života. Mnoho z rizikových faktorů aterosklerózy lze ovlivnit, například nebrat na lehkou váhu vysokou hladinu cholesterolu či vysoký krevní tlak a dodržovat doporučení lékařů. Nemocným se doporučuje nepřesahovat 35 procentní příjem tuků z celkového denního příjmu energie a živočišné tuky v co největší možné míře nahrazovat rostlinnými. Vhodný je naopak vyšší příjem vlákniny a ryb.

Čemu se vyhýbat:
- máslo, sádlo, lůj, vypečený tuk, palmový a kokosový olej

- kachna, husa, vnitřnosti, mletá masa, tučné salámy, uzenářské výrobky, paštiky, konzervy, škvarky, slanina, hamburgery

- smažené pokrmy, brambůrky, slané tyčinky, majonézy, smetanové dresinky, koláče, dorty, čokoláda, smetanová zmrzlina, žloutkové krémy

- kandované ovoce, kompoty a marmelády s vysokým obsahem cukru

Zdena Kolářová