Adresu jim dohodil buď jejich známý, popřípadě specializovaná agentura, jež má z takzvané spádové turistiky výnosný byznys. Žáků s imaginárním trvalým bydlištěm produkovala tolik, že leckde tvořili i pětinu všech zájemců.

Český premiér Petr Fiala je pravidelným hostem unikátních živých debat Deníku.
Regionům chybí školy. Fiala: Musí se dostavět. Výměny ministrů věci komplikují

Na škole se tím vytvořil velký převis, a jelikož všichni splňovali podmínky, tedy měli dítě s trvalým pobytem v daném obvodu, škola mezi nimi musela losovat. Středočeši tak často zabrali místo ve třídě někomu, kdo mohl chodit na základku přes ulici se svými kamarády. Místo toho musel docházet do vzdálenější školy s cizími dětmi.

Podpis rodičů

Letos došla šesté městské části trpělivost. Vyhlásila, že rodiče budou muset stvrzovat podpisem, že se adresa bydliště dítěte shoduje s adresou zákonného zástupce a trvalý pobyt není kratší než tři měsíce.

Starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) to odůvodnil i tím, že jeho radnice vynakládá stovky milionů korun nejen na navyšování kapacit, ale i na nadstandardní kvalitu zdejšího vzdělávání. „Proto chceme, aby tato místa sloužila šestkovým rodičům a jejich dětem,“ vysvětlil.

Opatření přineslo výsledky. O přijetí usilovalo zhruba o sto dětí méně než loni, ačkoliv šlo o silnější populační ročník. „Pokles připisujeme právě naší aktivní informační kampani, že budeme bojovat proti spádové turistice a že se budeme ptát na trvalé bydliště. Zaznamenali jsme hlavně pokles počtu žádostí rodičů ze Středočeského kraje, které jsme z našich zápisů chtěli co nejvíce vyloučit,“ pochvalovala si místostarostka pro školství Mariana Čapková (PRAHA 6 SOBĚ). „Všechny děti s prokázaným pobytem na Praze 6 by měly nalézt místo v některé z našich škol,“ dodala.

Přijímací testy na střední školy? I suverén by si měl natrénovat formát odpovědí.
Na gymnázium? A odkud jsi? Rozdíl v přijetí v Praze a mimo ni činí desítky bodů

Úspěch celé akce potvrdil i Petr Karvánek, ředitel ZŠ Antonína Čermáka. Na ní obvykle patří převis k největším, protože škola nabízí výuku některých předmětů v angličtině. Jak uvedl, tentokrát se jim pro spádové děti nedostávaly jen jednotky míst. Z uchazečů vyřadili čtyři, které považovali za spádové turisty, a rodičům to otevřeně oznámili.

Praha 6 si uvědomuje, že se pohybuje na tenkém ledě, nicméně je připravena se i soudit. Brání se tím, že kontrola bydliště není kritériem pro přijetí, ale jen administrativní úkon, jímž rodiče dokládají pravdivost údajů.

Co na to ministerstvo školství? „Trvalý pobyt je evidenční údaj a občan jej může mít za podmínek zákona kdekoliv. Školský zákon jinou podmínku než trvalý pobyt nestanovuje. Ani délku jeho trvání, ani povinnost mít stejný trvalý pobyt u zákonných zástupců. Podmínkou je pouze trvalý pobyt uchazeče-dítěte,“ uvedla ke sporné situaci mluvčí resortu Aneta Lednová. „Za současného právního stavu tedy platí, že všichni uchazeči s trvalým pobytem ve spádovém obvodu mají stejný nárok na přijetí,“ dodala.

Chtějí jiná pravidla

Radnice pražské „šestky“ má ve svých řadách dva vlivné politiky ze školské oblasti, kteří nyní hodlají problém řešit v parlamentu a na celorepublikové úrovni. Senátor Jiří Růžička (nezávislý za TOP 09) je předsedou komise pro výchovu a vzdělávání na Praze 6, je ale i předsedou školského výboru.

„Spádová turistika je zvláště v prstencích velkých měst problém celého Česka. Praha 6 našla odvahu nastartovat změnu. Nyní je potřeba vyřešit problém systémově,“ prohlásil Růžička. V červnu chce uspořádat v Senátu kulatý stůl s odborníky a najít optimální změnu školského zákona. Ten by měl podle senátora nově lépe definovat trvalý pobyt a také by měl dát řediteli školy možnost prověřit, zda není trvalý pobyt žáka účelový.

„Z úpravy by mělo být zřejmé, že se bude posuzovat místo, kde dítě skutečně bydlí a žije,“ zdůraznil Růžička.

Řešit na celorepublikové úrovni chce také nutnou výstavbu nových škol. „Stále se staví nové byty, ale nestaví se školy,“ upozornil.

Současná podoba přijímacího řízení je složitá několikatýdenní spleť odvolání, odevzdávání zápisových lístků, jejich přesouvání na jinou školu, písemných vyrozumění a desetidenní čekací lhůty. Digitalizace by vše urychlila.
Přijímání na střední školy nutně potřebuje digitalizaci, shodují se politici

Na sněmovní půdu chce téma spádové turistiky přenést místopředseda STAN Jan Lacina, jenž je také místopředsedou sněmovního školského výboru a radním Prahy 6. O úpravě už diskutují se zástupci ministerstva školství i ve školském výboru Poslanecké sněmovny. „Spádová turistika se týká všech velkých sídel napříč Českem, proto předpokládám, že se nad úpravou zákona podaří najít širokou shodu mezi všemi politickými stranami,“ sdělil Lacina.

Podle Růžičky není reálné stihnout příští zápisy, reálnější jsou až ty v roce 2025.