Ministři pro vědu obou států se dohodli také na spolupráci ve výzkumu a vývoji v oblasti informačních a komunikačních technologií. Memorandum dnes podepsal na Pražském hradě vicepremiér Pavel Bělobrádek a korejský ministr vědy Čche Jang-heem. ČR chce podle Bělobrádka spolupracovat například na vývoji nových digitálních služeb, satelitní komunikace nebo ochraně dat a kybernetické bezpečnosti. Další možnosti se jeví v oblasti 3D vizualizací, vývoji inteligentních dopravních systémů a vzdělávání v ICT.

„Hodně malých a středních českých firem vyrostlo na tom, že začaly spolupracovat s velkými firmami v automobilovém průmyslu. Dnes jsou centrem významných dílčích vývojů pro automobilový průmysl. Při zainteresovanosti firem z Jižní Koreje v ČR je to příležitost i pro rozvoj malých a středních podniků u nás," řekla po podpisu dohody předsedkyně TA ČR Rut Bízková.

Největší zahraniční investor

Podpis dohody cílí na přeshraniční česko-korejskou spolupráci. Jižní Korea dlouhodobě patří k největším zahraničním investorům v Česku. Letos zatím tamní společnosti investovaly v tuzemsku 3,7 miliardy korun.

Dohodu s předsedkyní TA ČR podepsal prezident Korejského institutu pro technologický pokrok (KIAT) Čchang Če-hun a prezident Korejského institutu pro hodnocení a plánování energetických technologií (KETEP) Hwang Čin-tek. O uzavření memoranda s KIAT se TA ČR pokoušela několik let, dnešek proto agentura vnímá jako milník v mezinárodní spolupráci.

Hwang Čin-tek z KETEP vidí prostor zejména v oblasti energetické úspornosti a chytrých sítí, kde jihokorejské malé a střední podniky vynikají. Čchang Če-hun z KIAT uvedl, že Jižní Korea má také silné zastoupení těchto firem v biotechnologiích a smart technologiích.

KIAT je veřejnou institucí, která v Jižní Koreji vznikla v roce 2009. Věnuje se mimo jiné podpoře technologické politiky a budování průmyslové technologické infrastruktury. Spolupracuje s většinou významných evropských výzkumných agentur. Její rozpočet v roce 2012 činil 940 milionů amerických dolarů. Technologická agentura, která ročně hospodaří s 3,16 miliardami korun, poskytuje podporu aplikovanému výzkumu a realizuje program DELTA na podporu mezinárodní spolupráce v něm.

Podpisem memoranda navázala TA ČR na dohodu o spolupráci vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka a ministra průmyslu Jana Mládka s korejskými partnery. Na akademické půdě už spolupráce ČR a Jižní Koreou existuje, nyní se ale otevřela v technologickém výzkumu a vývoji ve firmách.