Přes republiku bude večer postupovat studená fronta, na jejímž čele se vytvoří linie rychle postupujících přeháněk a bouřek.

„Ta nejvýraznější část linie bude severně od našeho území - v Polsku. Nás zasáhne v podstatě jen její jižní část. Panuje poměrně velká nejistota, kam až v rámci našeho území bouřky dojdou. Největší pravděpodobnost je na krajním severozápadě, směrem k východu šance klesá s tím, jak bude bouřková aktivita na linii při jejím postupu k východu postupně slábnout,“ napsali meteorologové na facebooku.

Největším nebezpečím budou nárazy větru, které mohou dosáhnout hodnot kolem 70 kilometrů za hodinu. „Přechodně se mohou objevit i intenzivnější srážky, ale vzhledem k velmi rychlému postupu linie očekáváme jen malé úhrny,“ dodali.

Deštivé počasí v zimní Praze. Ilustrační snímek
Jako na houpačce. Po studené frontě se v týdnu vrátí jarní teploty

Lokální přívalový déšť může výjimečně rozvodnit malé toky a způsobit zatopení podchodů, podjezdů či sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve stromů, nebezpečí představují také kroupy a blesky či padající a poletující předměty. Řidiči by měli při bouřce zpomalit a jet velmi opatrně.

Víkendové ochlazení

Dnes a v pátek se budou nejvyšší teploty v Česku pohybovat kolem 15 stupňů Celsia, obloha bude většinou zatažená, má často pršet. O víkendu se ochladí, dny budou deštivé a větrné. Na začátku příštího týdne bude v noci ještě mrznout a sněhové přeháňky se objeví i v nížinách.