První výjezd k „vodě“ měli dobrovolní a profesionální hasiči v Jindřichově Hradce do areálu nemocnice. V budově B, kde sídlí porodnice, bylo kolem 30 centimetrů vody. „Je to prakticky nejníže položená budova nemocnice a voda se dostala do výtahových šacht a pak na chodby,“ popsal velitel SDH Lubomír Beran. 

Před 9. hodinou ranní pak zasahovali v gymnáziu, kde voda zaplavila šachtu, odkud se dostala do prádelny. Zde bylo asi 20 centimetrů vody. K obvyklým místům, kde přívalové deště způsobují problémy, patří také nábřeží a silnice od nádraží na Prahu. Zde u čerpací stanice MOL vznikla na několik desítek minut laguna. 

Páteční bouřka poškodila část střechy zámku ve Valticích na Břeclavsku.
Kroupy nadělaly z úrody marmeládu. Ve Valticích poškodila bouře střechu zámku

V Českém Krumlově se v podvečer na jezu převrátil raft s pěti lidmi. Čtyři z nich vyplavali, po pátém muži pátrali záchranáři.

„Velmi silné bouřky se vytvořily v brzkých ranních hodinách na jihozápadě Čech. Jejich největším nebezpečím jsou přívalové srážky o intenzitě přes 30 mm za 30 minut. Další bouřky se začínají objevovat na Vysočině,“ hlásil před pátou ranní Český hydrometeorologický ústav na svém facebookovém profilu. 

Varování meteorologů

Silné bouřky v Česku hrozí až do dnešního večera, velmi silné mohou být na východě území, varují meteorologové. Ojediněle může napršet až 70 litrů vody na metr čtvereční, stoupnout mohou hladiny menších toků.

V bouřkách může za krátkou dobu napršet kolem 50 milimetrů srážek. „V kombinaci s deštěm, do kterého budou bouřky postupně přecházet, může spadnout ojediněle až 70 mm. Ojediněle může docházet k prudkým vzestupům hladin menších toků,“ doplnil Handžák.

Výstraha před silnými bouřkami se týká hlavně východu ČR.Výstraha před silnými bouřkami se týká hlavně východu ČR.Zdroj: ČHMÚ

Přívalový déšť může zatopit sklepy a podjezdy, nebezpečí mohou představovat kroupy a blesky a také padající větve stromů polámané nárazovým větrem. Opatrní by podle ČHMÚ měli být řidiči. V místech velmi silných bouřek se malé toky nebo suchá koryta mohou rozvodnit i velmi rychle, hrozí podemletí komunikací. Nárazy větru mohou i vyvracet stromy.

Lidé by neměli vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst. „Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě,“ uvedl ČHMÚ.

Silné bouřky působící škody zasáhly Česko naposledy v pátek, tehdy také ve východní části území. Tisíce domácností přechodně připravily o dodávky elektřiny, organizátoři museli kvůli počasí dočasně přerušit festival taneční hudby Beats for Love v Ostravě. Vítr místy lámal stromy a strhával části střech, škody byly také po kroupách. Pravděpodobně úder blesku způsobil v pátek před půlnocí požár střechy domu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku.

VAROVÁNÍ PRO VODÁKY
Vltava je v těchto dnech nebezpečná, vinou množství srážek z posledních dnů a týdnů je v Českém Krumlově zvyšený průtok. Ve Vyšším Brodě Povodí Vltavy vypouští do řeky 22 m3/s, Krumlovem protéká téměř 40 kubíků. "Zatím jsme nemuseli řešit žádnou mimořádnou událost, kdy by došlo ke zranění osob, ale situace je v těchto dnech riziková," varuje mluvčí HZS JčK Vendula Matějů.