„Máme více než 25 událostí spojených s čerpáním vody a odstraňovaní spadených stromů. Nejvíce zasaženými místy jsou oblast Olomoucko-Litovelsko, méně Prostějov a Jeseník,“ informoval Zdeněk Hošák, mluvčí HZS Olomouckého kraje.
„Na některých místech hasiči nasadili pro zmírnění důsledku vydatného deště plovoucí čerpadla, na většině incidentů voda po chvíli přirozeně opadla. V bouřkách doprovázející silný vítr zapříčinil i pády stromů. V terénu jsou nyní desítky profesionálních a dobrovolných hasičů,“ popisuje situaci Hošák.
Na boj s vodou se hasiči připravují. Zahájili preventivní přípravu pytlů s pískem, ty budou v případě dalších potřeb distribuovány do postižených míst k budování protipovodňových zátaras.
Varování meteorologů před bouřkami platí od dnešních 13:00 do 20:00. Zahrnuje celý Pardubický kraj, část Vysočiny a Královéhradeckého kraje a dále celé Slezsko a Moravu s výjimkou Znojemska. Bouřky budou postupovat východním směrem a večer podle meteorologů rychle zeslábnou.
ČHMÚ dnes zrušil předchozí výstrahu před vydatným deštěm, která platila zejména pro Jizerské hory a Krkonoše. „Oblast očekávaných vysokých úhrnů se posunula na sever mimo naše území,“ uvedli meteorologové. Při přeháňkách a dešti dnes může napršet kolem 30 litrů vody na metr čtvereční jen ve Šluknovském a Frýdlantském výběžku.
Místy velmi deštivý byl v Česku už čtvrtek. Zejména na jihu Čech byly bouřky extrémně silné. Například na Vimpersku naměřili hodinový srážkový úhrn přes 100 litrů vody na metr čtvereční, uvedli dnes meteorologové na síti X. Na stanici Kubova Huť napršelo za celou bouřku 144 litrů vody na metr čtvereční, přičemž v době nejvyšší intenzity to bylo 109 litrů za hodinu.