Ve čtvrtek po 15. hodině dorazil silný déšť místy doprovázený krupobitím na Prachaticko. „Trvalo to dobrých 20 minut. Neskutečný příval jak vody, tak obrovských krup. Sklidilo to vše v dosahu, tedy jak zeleninovou zahradu, tak i ovocné stromy,“ popsala Veronika Švejdová ze Záblatí u Prachatic. 

Silné bouřky doprovázené nárazy větru, intenzivními srážkami a krupobitím dorazily i na Táborsko. Bouřka zasáhla například Soběslavsko, okolí Skalice i Želče, kde poničila ovocnou alej stromů u silnice a také převrátila kontejner na tříděný odpad.

Muž se osvěžuje u kašny na náměstí Kinských v Praze
Česko čeká slunečný víkend s tropickými teplotami. Objevit se ale mohou bouřky

Podle svědků kroupy padaly intenzivně a měly rozměry větší dvou centimetrů. Na místě po nich zůstala přebytečná voda, která se nestihla vsáknout. V některých talutách šlo zachytit kroupy i několik desítek minut po bouřlivém představení.

Na Písecku spadl na projíždějící vozidlo strom. „Uvnitř seděla žena a nezletilá osoba,“ uvedla mluvčí policie Štěpánka Schwarzová s tím, oba členové posádky utrpěli zranění.

Zničené střechy i popadané stromy

Celou řadu výjezdů spojených s řáděním počasí mají na kontě hasiči ve Zlínském kraji. „V Kroměříži na Masarykově náměstí létaly vzduchem tašky ze střech a rozbíjely auta,“ informoval o první z celé řady událostí mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička. 

V Holešově vítr utrhl střechu ubytovny a poškodil i střechu objektu čokoládovny. V Plajtnerově ulici teče do rodinného domu voda z laguny. V nedalekých Žopách přišel o střechu střechu rodinný dům. O štěstí v neštěstí může mluvit řidička, které v Zahnašovicích spadl strom na automobil, v němž v tu chvíli seděla se svým dítětem. Oba vyvázli bez zranění.

Stromy popadané na silnici překáží v dopravě v Kelči ve směru na Nemětice, V Koryčanech, na Trojáku ve směru na Rajnochovice, Kudlovicích i Veletinách. V Lechoticích stromů na silnici spadlo dokonce několik.  Na trolejové vedení v Kvítkovicích spadl strom a u obchodního centra v Malenovicích poryv větru dokonce nalomil semafor.

Zcela neprůjezdná je po smršti krup Olešnice na Blanensku. Místy jich leží až čtyřicet centimetrů. Na místě zasahují místní dobrovolní i profesionální hasiči z Blanska a Kunštátu. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Petra Příkaského je nyní situace v obci stabilizovaná. 

„Místy to vypadá, že by se dalo i projíždět na lyžích, je to neskutečné. Monitoring je nyní těžký, protože je tma. Nicméně nevypadá to, že by bylo něco poničeného. Dokonce ani stojící auta nevypadají rozbitá. Ovšem uvidíme ráno,“ sdělil na dotaz Deníku Příkaský.

Vzhledem k lavině krup, která se stéká do nejnižších částí Olešnice, to vypadá, že smršť přišla velice rychle a během krátké chvíle. „Protože není prakticky možné tudy projet, domluvili jsme se s místním zemědělským družstvem, že nám traktory pomohou cesty odklidit,“ uvedl Příkaský.

Výstraha meteorologů

„Nejsilnější bouřky se aktuálně vyskytují v jihovýchodní části našeho území, kde se východně od Brna spojily do linie. Na západ od Brna se zatím nespojily. Z izolovaných bouřek je největší riziko krup a intenzivních srážek, na linii považujeme za nejvěštší nebezpečí nárazy větru přes 70 kilometrů za hodinu, ojediněle mohou být i přes 90 kilometrů za hodinu,“ varoval před půl šestou odpoledne Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha meteorologů platila až do deváté hodiny večer.