Na 40 událostí kvůli silné bouři zaznamenali hasiči v Královéhradeckém kraji do páteční 15. hodiny. Šlo zejména o neprůjezdné silnice v důsledku popadaných stromů na Hradecku, Trutnovsku a Jičínsku. Na Hradecku místy silné srážky a vítr doprovázely kroupy.

„Aktuálně k 15. hodině po velké bouřce a silném dešti evidujeme v Královéhradeckém kraji 8 poruch na vedení vysokého napětí, na Hradecku, Jičínsku směrem na Semily a Trutnovsku. V Pardubickém kraji a Kraji Vysočině nemáme žádné poruchy na vedení vysokého napětí. V Královéhradeckém kraji je v tuto chvíli cca 15 a půl tisíc domácnosti bez energie. Na odstraňování poruch pracujeme, abychom obnovili dodávku, co možná nejdříve do všech domácností,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Sesuv půdy na dálnici D3

Lokální přívalový déšť způsobil v pátek 1. července dopoledne komplikace v dopravě především na Táborsku. Omezení se dotklo 91. kilometru dálnice D3 ve směru z Českých Budějovic na Prahu, kde se mezi obcemi Myslkovice a Košice na vozovku sesunul svah. Bezprostředně po dešti zde na silnici hrozil i aquaplaning. Podobná překážka omezovala provoz i v obci Kladruby.

Nad Hradcem Králové se v noci na 30. června 2022 přehnala bouřka.
Na většině území Česka opět hrozí bouřky. Přijít může přívalový déšť i kroupy

Jak sdělila policejní mluvčí Martina Joklová, úsek D3, kde došlo k mimořádné události, už je s opatrností průjezdný jedním pruhem. „Voda postupně odtekla, provoz je svedený do jednoho pruhu,“ přiblížila. I podle jejího kolegy Milana Bajcury se situace zlepšuje. „Na Táborsku se v dopoledních hodinách vyskytla lokální průtrž, která zkomplikovala dopravu na dvou místech. Voda shrnula část svahu k dálnici D3, proto jsme v zasaženém úseku omezili rychlost jízdy. Na místě vše upravili pracovníci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD),“ doplnil informace.

Přerušený festival

Prudké přívalové deště na Ostravsku překvapily nejen pořadatele Beats for Love, kteří museli v pátek večer akci dokonce přerušit. Lijáky a vítr pak škodily hlavně v Českém Těšíně a na Frýdecko-Místecku.  V Ostravě se nicméně už opět tančí, pořadatelé opět otevřeli areál a Beats for Love pokračují. Hasiči nicméně mají na pilno na mnoha dalších místech v regionu. 

„V tuto chvíli máme jen na Českotěšínsku okolo tří desítek zásahů,“ uvedl pro Deník přímo z terénu v pátek 1. července po 20. hodině mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Jen v Českém Těšíně napoříklad spadlý strom pomičil automobil, jinde prudký vítr odnesl střechu. „Poté se nám dané problémy přenesly na Fýdecko-Místecko. V Dobré právě řešíme spadlý strom, následky prudkého větru odstraňujeme i v Bašce,“ řekl dále.

Beats for Love 2022, Ostrava, den první, pátek 1. července 2022.
Beats for Love zažil drama kvůli dešti, festival ale jede dál, najděte se

Silné bouřky zasáhly v pátek večer některá místa na jihu Moravy. Mezi půl osmou a půl devátou večer vyjížděli krajští záchranáři k dvacítce případů, do desáté večer se celkové součty vyšplhaly ke čtyřiapadesáti zásahům.

Popadané stromy a poničené střechy

Hasiči zasahovali zejména na Břeclavsku a Hodonínsku, převážně kvůli popadaným stromům a zlomeným větvím. Nahlášeno měli také několik poškozených střech. „O půl desáté večer máme aktuální součty. Evidujeme čtyřiapadesát událostí, z toho štyřiatřicet odstranění stromů a větví, čtrnáctkrát odstranění jiných nebezpečných stavů, například poškozených střech, a šestkrát čerpání vody,“ uvedli jihomoravští hasiči na svém twitteru.

Z požáru haly v Zápech na Praze-východ v pátek 1. července 2022.
Požár haly v Zápech likvidovali hasiči téměř 39 hodin

Podle informací z webových stránek Českých drah je ve stanici Bzenec na trati mezi Vlkošem a Veselím nad Moravou na Hodonínsku zastavený provoz kvůli spadlému stromu na kolejích. Zpoždění odhaduje web na přibližně dvě hodiny, před spadlým stromem měl zastavit spěšný vlak 1775.

Výstraha platí do 11. hodiny

Bouřky dnes hrozí na většině území České republiky. Doprovázet je mohou přívalové srážky, kroupy a nárazový vítr o rychlosti až 70 km/hod. Očekává se vzestup hladin menších toků. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před bouřkami platí od dnešních 11:00 do noci.

Silné bouřky zasáhly Česko už v minulých dnech. Kvůli nasycení území po předchozích srážkách očekávají meteorologové rychlé vzestupy hladin hlavně menších vodních toků, které mohou dosáhnout povodňových stupňů.

Srážky, kdy naprší přes 100 milimetrů, jsou v ČR výjimkou. Například v Praze podle ČHMÚ spadla v noci z 24. na 25. června pětina celoročního úhrnu srážek. "S klimatickými změnami bude déšť patrně méně častý, ale intenzivnější. Mírný, dlouhý déšť, který pomáhá účinněji bojovat se suchem, bude zřejmě vzácnější než dřív," uvedl na twitteru ČHMÚ.