"V oblastech s velmi silnými bouřkami očekáváme prudké vzestupy hladin, zejména u menších toků," uvedli meteorologové. Ve východní polovině Moravy a Slezska se ve stejnou dobu očekávají také bouřky, ale s mírnějšími projevy.

Velmi silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem i kroupami zasáhly už dnes ráno části Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje. Zejména na Moravě a ve Slezsku dnes odpolední teploty překročí 31 stupňů Celsia, po přechodu bouřek se ve středu ochladí - v Čechách bude 19 až 24 stupňů, na Moravě a ve Slezsku ukáže teploměr 23 až 28 stupňů Celsia.

Jižní Moravu zpustošilo tornádo

Minulý čtvrtek zasáhla několik vesnic na jihu Moravy extrémně silná bouřka s tornádem, která napáchala škody na veřejném i soukromém majetku za miliardy korun, demolici čeká nejmíň 115 domů. Šest lidí následky přírodní pohromy nepřežilo.

Pro oblast Hodonínska a Břeclavska platí dnes varování před vedry a od večera výstraha na silné bouřky, ve kterých může lokálně spadnout asi 30 milimetrů srážek a rychlost větru dosáhnout 70 kilometrů v hodině.