Hasiči v souvislosti s vydatným a přívalovým deštěm vyjeli ke stovkám případů, zejména odčerpávali vodu ze sklepů a likvidovali spadané stromy. V Radnicích na Rokycansku zasahovali dnes i u osobního vozu v potoce. Podle policejní mluvčí Hany Kroftové tam třiasedmdesátiletá řidička zkusila přejet brod, proud ale strhl auto a odnesl ho asi o 50 metrů dál. Promočenou a prochladlou ženu si pak převzala rodina. V Moravskoslezském kraji, kde přívalové deště opakovaně zasáhly hlavně Opavsko a část Ostravy, hasiči s člunem ve čtvrtek zachránili z Lihovarského rybníka v Bohuslavicích rybáře, kterého tam uvěznila přívalová voda. V Mariánskohorské ulici v Ostravě vyprostili z níže položené části pod železničním mostem osobní auto.

V Plzeňském kraji dosáhla na nejvyšší povodňový stupeň dnes řeka Úslava v Prádle, když po poledni vystoupala do výšky 180 centimetrů. Na druhém stupni byla Ústava ještě v Plzni-Koterově a Klabava v Nové Huti na Rokycansku. První stupně platily odpoledne podle webu ČHMÚ ještě na osmi místech na Úslavě, Úhlavě, Klabavě, Berounce a Holoubkovském potoce.

Ve středních Čechách se dnes dostaly na první stupeň zejména toky v povodí Berounky, na druhý stupeň vystoupala jen hladina Chotýšanky ve Slověnicích na Benešovsku. Například řeka Litavka se v Králově Dvoře na Berounsku na dvou místech vylila z břehů, obešlo se to však bez škod na majetku. Větším škodám podle radnice zabránila protipovodňová opatření.

Podle upravené prognózy meteorologů Berounka v Berouně dosáhne maxima v sobotu hodinu po půlnoci, kdy její hladina vystoupá na 281 centimetrů. S ohledem na to povodňový štáb pro Beroun i celou správní oblast, který zasedl dopoledne, ukončil jednání se závěrem, že v nejbližších dnech obyvatelům města nehrozí žádné nebezpečí. Krajský krizový štáb se kvůli rozvodněným řekám zatím sejít nemusel. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) uvedla, že řešení situace je na úrovni krizových štábů obcí, které mají problém. Zatím situace podle hejtmanky ale nebyla tak závažná, kraj ji však monitoruje.

Na jihu Čech ráno překročila druhý povodňový stupeň řeka Smutná. Další tři toky v kraji, Nežárka, Milevský potok a Lužnice, byly na prvním stupni povodňové aktivity. Podle meteorologů v regionu spadlo nejvíce srážek právě v oblasti povodí Lužnice, proto se tam hladiny mírně zvedly. Nicméně jejich další zvýšení nečekají.

Situace na Moravě a ve Slezsku

Stejně jako v Čechách se odpoledne začala pomalu uklidňovat i povodňová situace v Moravskoslezském kraji, kde některé obce zasáhly přívalové deště od středy několikrát. Na dvou místech v regionu dnes odpoledne zůstával ještě první stupeň aktivity, a to na řece Opavě v Děhylově a Ropičance v Řece. Podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové hladiny obou toků ale nadále klesají.

Na Opavsku se s následky přívalového deště a bouřek už ve středu potýkali obyvatelé Šilheřovic a okolních obcí, některé tamní domy, zahrady a silnice zaplavila voda a bahno během 24 hodin hned dvakrát. Starosta Šilheřovic ale věří, že tyto dvě povodňové epizody pomohou urychlit stavbu protipovodňových opatření, o které obec usiluje čtyři roky. Právě stavba suchých poldrů a vyšších hrází by v budoucnu měla obec před takovou situací ochránit. Voda se ve středu a ve čtvrtek vylila z místního potoka, přetekly i hráze dvou rybníků. Voda a bahno zatopily několik nemovitostí, většinu dvakrát. První vlna přišla ve středu večer, celý den se v obci uklízelo. Sotva se lidé největšího bahna zbavili, začalo opět intenzivně pršet a situace se opakovala.

Po vydatném dešti se na bdělost, což je první povodňový stupeň, dostaly v noci na dnešek a dnes ráno i dvě řeky na Vysočině, a to Želivka v obci Želiv na Pelhřimovsku Jihlava v Bransouzích na Třebíčsku. Od středy pršelo i v sousedním Jihomoravském kraji, kde druhého stupně dnes ráno dosáhla hladina Jevišovky v Plavči na Znojemsku. Hladina ale už nestoupala.

Podle předpovědi by pršet mělo i v dalších dnech, ojediněle se mohou objevit i bouřky. Zejména ve druhé polovině noci na neděli může na některých místech Moravy a Slezska napadnout až kolem 25 litrů vody na metr čtvereční. Meteorologové proto nevylučují to, že tam řeky opět vystoupají na některý z nižších stupňů povodňové aktivity.