„V pět hodin ráno jsem byl informován o tom, že do Bulharska vpodstatě přestal proudit plyn zUkrajiny,“ uvedl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Situaci přímo na místě, tedy vKyjevě, zjišťoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Česko vnímá vzniklý problém jako spor mezi obchodními partnery zRuska a Ukrajiny. „Na úrovni šéfů daných společností ale už vyřešen být nemůže, musí se do toho zapojit nejvyšší představitelé obou zemí. Cena plynu je vždy politická záležitost,“ řekl Vondra na dotaz Deníku. Premiér Mirek Topolánek však připustil, že pokud během týdne nedojde kobnovení dodávek vplné výši, mohl by se sejít tzv. trojkový summit, tedy ruský prezident Medvěděv, jeho ukrajinský protějšek Juščenko a šéf Evropské komise (EK) Barroso.

Česko společně sEK včera vydaly stanovisko, že snížení dodávek bez předchozího varování je „naprosto nepřijatelné“.

Žádají obě strany, aby „okamžitě obnovily jednání s cílem dosáhnout konečného vyřešení svého bilaterálního obchodního sporu“.

Topolánek zdůraznil, že pro evropské odběratele je prozatím vhodné trvat na tom, že jde o bilaterální dohadování vobchodní rovině. „Nemáme jiné možnosti než trvat na dodržování smluv, Rusko těžko budeme zvenčí kněčemu nutit,“ míní premiér. Vondra dodal, že nemáme ani argumenty pro nátlak. „Měřící stanice jsou jinde než na rusko-ukrajinských hranicích, neexistují předávací protokoly, takže hrát roli vnějšího arbitra je takřka nemožné,“ doplnil Vondra.

Podle něj je ale pro evropské spotřebitele do budoucna takový způsob komunikace mezi dodavatelem a přepravcem neúnosný. „Podobnou kalamitu jsme zažili před třemi lety i loni na jaře. Musíme najít model, který tento problém trvale vyřeší,“ konstatoval vicepremiér Vondra.