Zákaz pro kamiony nad 12 tun trvá v Libereckém kraji přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice se neudržuje chemicky, a pro nákladní vozy je nesjízdná. Alternativní trasa vede po silnici I/13 přes Frýdlant, kterou silničáři udržují chemicky. V Beskydech platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku mezi obcemi Ostravice a Bílá. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko. V Jihomoravském kraji je pro kamiony nad 12 tun uzavřená silnice mezi Drnovicemi a Podomím na Blanensku označená číslem 379.

Přes noc sněžilo například v Olomouckém kraji "Napadl poprašek sněhu. V noci jsme měli v terénu 22 sypačů, vše je ošetřeno a sjízdné. Na silnicích je rozbředlý sníh, na inertech leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem," řekl dnes ČTK dispečer olomoucké správy silnic. Podotkl, že mezi Moravským Berounem a Dětřichovem uvízl kamion, silnice je nyní zavřená.

Na Vysočině měli silničáři v noci skoro 160 výjezdů, na Pelhřimovsku kvůli sněhovým jazykům čistilo silnice i několik traktorů s radličkami. "Silnice jsou do bíla, ale neklouže to, nikde nám nestojí kamiony," řekl dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený.

Zima v Praze. Běžkařská stopa na Karlově mostě - sportování v atraktivní prostředí.
Praha tak trochu jinak: Hrad se zahalil do bílé, Karlův most přivítal běžkaře

V Pardubickém kraji je úsek silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí do Červené Vody sjízdný pouze se sněhovými řetězy.

Ve Zlínském kraji je kvůli ledovce nadále nesjízdná silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují.

Silničáři dnes varují před sněhovými jazyky, vlivem větru se tvoří zejména v otevřených úsecích. V horách se mohou tvořit závěje, motoristé by proto měli na cestu přibalit i sněhové řetězy a lopatu.

Jihočeský kraj

Sníh na jihočeských silnicích odklízí přes 180 sypačů a traktorů. Silničáři jsou v terénu od středečního odpoledne, kdy začalo sněžit. Ve vyšších polohách kraje se mohou tvořit sněhové jazyky. ČTK to dnes řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Pavla Pulcová.

"Venku jsou nízké teploty, takže na silnicích ošetřovaných chemicky taje led pomaleji, je od minus patnácti do minus sedmi stupňů. Silnice jsou sjízdné s maximální opatrností a zimní výbavou," řekla dispečerka.

V kraji bude dnes podle meteorologů zataženo až oblačno, místy slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus osmi do minus pěti stupňů Celsia. Sněhové jazyky se budou tvořit zejména na východě kraje a na horách.

Královéhradecký kraj

Na některých horských silnicích v Královéhradeckém kraji leží ujetá, místy zledovatělá vrstva sněhu. Zvláště opatrní by měli být řidiči na vedlejších silnicích ve vyšších oblastech okresů Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Jičín a v Krkonoších a Orlických horách. Na Rychnovsku se mohou místy tvořit sněhové jazyky, vyplynulo z ranního sdělení Ředitelství silnic a dálnic.

Ráno bylo v kraji zataženo, ojediněle slabé sněžení, teploty okolo minus devíti stupňů Celsia, na horách kolem minus 13 stupňů, uvedli meteorologové.

Během dne má být v hradeckém kraji zataženo až oblačno, místy slabé sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách četnější. Večer bude oblačnosti ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi minus sedmi až minus čtyřmi stupni Celsia, na horách mezi minus deseti až minus sedmi stupni.

Liberecký kraj

V Liberecký kraj se probudil do dalšího mrazivého rána, teploty klesly až k minus 14 stupňům, napadlo kolem dvou centimetrů sněhu. Vozovky mohou namrzat, protože při tak nízkých teplotách ztrácí sůl účinnost. Silničáři varují před sněhovými jazyky, které mohou být na otevřených úsecích na Liberecku a Českolipsku. V průběhu dne bude navíc vítr zesilovat. ČTK to řekl Eduard Bark, technik společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti.

Hlavní tahy jsou většinou jen holé, místy mohou být zbytky sněhu, na Českodubsku a Novoborsku se objevují sněhové jazyky. Aktuálně podle policie žádné problémy hlášené nejsou, na I/15 u Stvolínek na Českolipsku komplikuje dopravu nákladní automobil, který ráno havaroval do příkopu. Pozor by si měli dát řidiči na silnicích nižších tříd a v horských oblastech, kde je vrstva ujetého sněhu.

Auto v příkopě - ilustrační foto.
Česko čeká arktický den. Někde bylo -15 stupňů, silničáři varují před ledovkou

V horách se mohou tvořit závěje, motoristé by proto měli na cestu přibalit i sněhové řetězy a lopatu. Kvůli sněhu je zatím pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice se neudržuje chemicky, a pro nákladní vozy je nesjízdná. Alternativní trasa vede po silnici I/13 přes Frýdlant, kterou silničáři udržují chemicky.

Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybují od minus deseti do minus 14 stupňů Celsia. Podle meteorologů bude mrznout po celý den, teploty v kraji vystoupají maximálně k minus šesti stupňům, na horách bude nejvýš devět pod nulou. Místy se může objevit sněžení, hlavně v horách.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou suché a vymrzlé, sjízdné se zvýšenou opatrností. Na horách leží místy ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na Cínovci na Teplicku hrozí nebezpečí námrazy. V Rumburku na Děčínsku se mohou řidiči potýkat s náledím. Vyplývá to z dopravního zpravodajství Ředitelství silnic a dálnic.

Na území kraje se může místy vyskytovat občasné sněžení, zejména ve vyšších polohách. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od minus sedmi do minus čtyř stupňů Celsia, na horách od minus osmi do minus šesti stupňů.

Kraj Vysočina

Na silnice Vysočiny v některých úsecích v noci na dnešek vítr nafoukal sníh, řidiči podle meteorologů musejí počítat se sněhovými jazyky i během dneška. V noci byly drobné sněhové přeháňky, k ránu byl až třináctistupňový mráz. Solené vozovky jsou převážně suché a vymrzlé, na zbývajících silnicích leží ujetý sníh posypaný drtí, řekl dnes ČTK dispečer krajské správy a údržby Aleš Hubený.

Silničáři měli v noci skoro 160 výjezdů, na Pelhřimovsku kvůli sněhovým jazykům čistilo silnice i několik traktorů s radličkami. Sůl v těchto nízkých teplotách podle dispečera už moc nezabírá. "Silnice jsou do bíla, ale neklouže to, nikde nám nestojí kamiony," řekl před 06:30.

Přes den bude na Vysočině podle Českého hydrometeorologického ústavu zataženo až oblačno, občas může sněžit. Odpolední teploty budou nejvýše mezi minus devíti až minus šesti stupni Celsia. Vítr může mít v nárazech rychlost i okolo 50 kilometrů v hodině.

Zlínský kraj

Silnice ve Zlínském kraji pokrývá mnohde po nočním sněžení rozbředlý sníh. Leží především na silnicích nižších tříd. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá většinou uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Na Kroměřížsku se místy tvoří sněhové jazyky, na Vsetínsku hrozí vznik námrazy a náledí. Vyplývá to z dnešních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Kalamita na dálnici D8 kvůli sněžení a zavřeným tunelům.
Sníh dál komplikuje dopravu. Některé silnice jsou neprůjezdné

Na silnici I/69 mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku se v oblasti Syrákova tvoří námraza, stejně jako na silnici I/50 u obce Zástřizly na Kroměřížsku. Nesjízdná je vinou ledovky nadále silnice III/4932 mezi Vizovicemi a Loučkou na Zlínsku. Téměř pětikilometrový úsek vedoucí z podstatné části kopcovitým terénem a přes les silničáři přes zimu neudržují. Se zbytky sněhu a ledu musejí řidiči počítat i na silnici III/43230 z Koryčan na Kroměřížsku směrem na Vřesovice na Hodonínsku. Ani ta není přes zimu udržovaná.

V kraji se zpožďují některé linkové autobusy a osobní vlaky. Vyplývá to z údajů ve webové aplikaci Integrované dopravy Zlínského kraje, která sleduje polohu jednotlivých spojů. Případná zpoždění však až na výjimky nejsou velká, většinou jen několik minut.

Ve Zlínském kraji je dnes většinou zataženo, na Vsetínsku a Kroměřížsku se sněhovými přeháňkami a místy i silným větrem. Teploty se v regionu ráno pohybovaly od minus 11 do minus šesti stupňů Celsia.

Denní teplotní maxima by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měla dnes v regionu dosáhnout minus devíti až minus šesti stupňů Celsia. Bude zataženo až oblačno, zpočátku místy, během dne na většině území s občasným sněžením nebo sněhovými přeháňkami. Večer by mělo srážek ubývat. Vát bude čerstvý severní vít, jehož rychlost může v nárazech překonávat 50 kilometrů v hodině. Meteorologové místy očekávají vznik sněhových jazyků.