Laboratoře do 18:00 odhalily 2482 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 1900 méně než za stejnou dobu minulou středu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ve sváteční úterý přibylo v zemi 4246 potvrzených nákaz koronavirem. Je to o 1163 méně než v pondělí a polovina počtu z úterý minulého týdne. Ve volných dnech se ale obvykle méně testuje. V porovnání se sobotou je počet o 48 vyšší. 

Rizikové skóre se na 70 bodech drží sedmým dnem. Body odpovídají čtvrtému stupni opatření proti covidu-19, v současnosti ale nadále platí opatření pro pátý, tedy nejhorší stupeň. Ministerstvo minulý týden uvedlo, že pokud číslo zůstane do dneška pod 75, navrhne vládě zmírnění opatření. To by mohlo platit zřejmě od příštího pondělí.

Ombudsman Stanislav Křeček
Ombudsman: Do nemocnice za umírajícím lze jít. Výstav těla pozůstalým je možný

Od března, kdy se nákaza začala v Česku šířit, byl koronavirus prokázán u 469 769 lidí. Tři čtvrtiny z nich se už vyléčily. Počet úmrtí s covidem-19 stoupl za úterý o 56 na 6558, na listopad zatím připadá přes 3000 obětí. Dosud nejvíc lidí s covidem zemřelo 3. listopadu, na kdy připadá 253 obětí.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Aktuálně je v tuzemsku 109 417 nakažených, většina s lehkým průběhem nemoci. V nemocnicích bylo k pondělku 6868 pacientů, z toho 1008 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných stoupl o 276.

Počet testů v minulém týdnu proti předchozímu klesal o tisíce a v některých dnech i o více než deset tisíc. Také v pondělí laboratoře provedly méně testů ve srovnání s předchozím týdnem. O počtu úterních testů bude ministerstvo informovat dnes večer. Denní podíl pozitivních testů se od neděle drží kolem 21 procent, několik dní předtím jich byla asi čtvrtina.

Předseda vlády Andrej Babiš (vpravo) 17. listopadu 2020 na Národní třídě v Praze hovoří s novináři poté, co položil květinu k pamětní desce při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.
Babiš zůstává ohledně koronaviru skeptický. Hlavně se musíme semknout, uvedl

Nejhorší situace v ČR zůstává na Vysočině. Na Havlíčkobrodsku hygienici za uplynulých sedm dní zaznamenali 675 nakažených na sto tisíc obyvatel, na Pelhřimovsku 539. Naopak relativně nejlépe je na tom Rakovnicko, kde bylo za uplynulý týden kolem 157 případů koronaviru na sto tisíc obyvatel. Následuje Praha se 158 případy na sto tisíc obyvatel.

Pravidla pro provoz obchodů 

Některá opatření proti covidu se mění už ode dneška. Do základních škol se zhruba po měsíční pauze vrací prvňáci a druháci, po dvou týdnech se otevírají také speciální školy.

Jan Blatný, Andrej Babiš
Vláda chce nouzový stav do 20. prosince. Schválila i omezení zákazníků v obchodě

Nová pravidla platí ode dneška pro provoz obchodů. Každý zákazník musí mít pro sebe při nákupu plochu 15 metrů čtverečních. Prodejci jsou povinni řídit fronty uvnitř i před obchody a hlídat dodržování dvoumetrových rozestupů mezi lidmi. Zároveň se prodlužuje zavírací čas z dosavadních 19:59 na 21:00, od kdy začíná platit zákaz vycházení. Také stravovací zařízení mohou mít ode dneška otevřena výdejní okénka déle. Svateb, pohřbů či bohoslužeb se ode dneška smí účastnit 15 lidí, dosud to bylo deset.