Online reportáž

Nejvíce nakažených zůstává i nadále na území hlavního města Prahy, Středočeského kraje, Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje. Naopak nejméně nemocných dosud laboratoře odhalily v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Státní maturita. Ilustrační snímek
Maturity budou nejdříve v červnu, bez slohu z češtiny

Dení přírůstek v počtu nakažených se nejčastěji pohybuje mezi hodnotami 100 a 150, nejvýraznější výkyv se objevil ve čtvrtek 19. března, kdy testy potvrdily nemoc COVID-19 u 205 osob. V Česku tak dosud nedošlo k exponenciálnímu růstu počtu osob, které byly na koronavirus pozitivně testovány.

Počet uzdravených pacientů dnes stoupl na sedm. „Olomoucký kraj hlásí vyléčeného pacienta, celkem je to už sedmý. Dnes byl propuštěn po 2 negativních výsledcích domů. To je skvělá zpráva, víc takových,“ napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Následkům nákazy koronavirem v Česku dosud podlehl jediný člověk. Šlo o pětadevadesátiletého muže, který byl hospitalizován v pražské Nemocnici Na Bulovce, trpěl i dalšími zdravotními potížemi a zemřel na následky celkového vyčerpání. Zhruba dvě desítky osob jsou v současné době na jednotkách intenzivní péče.

Dodávky zdravotnického materiálu

V čínském Šen-čenu dnes přistál druhý obří letoun Ruslan, který do Česka přiveze další dodávku zdravotnického materiálu. „Druhý let obřího Ruslanu je v půli cesty. V 16.10 SEČ přistál stroj v Šen-čenu. Po naložení desítek tun zdravotnického materiálu vyrazí ihned do České republiky,“ uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar.

Ptejte se na to, co vás zajímá.
Poradna Deníku ke koronaviru: Přinášíme další odpovědi na dotazy čtenářů

Dodávku roušek a ochranných obleků očekává česká vláda také z Vietnamu. Na twitteru o tom informoval premiér Andrej Babiš. „‚Vaše potíže, jsou naše potíže.‘ To mi řekl vietnamský premiér Nguyen Xuan Phúc při 30minutovém rozhovoru, kdy potvrdil objednávku roušek a ochranných obleků. První dodávka by měla dorazit ve středu,“ napsal.

Ministr vnitra Jan Hamáček dnes uvedl, že kromě letounu Ruslan dorazí tento týden z Číny také dodávky zdravotnického materiálu, které přivezou stroje společnosti China Eastern, a to jak ve verzi nákladní (cargo), tak osobní.

Opatření proti koronaviru a jejich následky

Nouzový stav a následná omezení pohybu v Česku dopadají výrazně především na menší podnikatele a živnostníky. Vláda dnes proto rozhodla, že po dobu trvání nouzového stavu a na další tři měsíce po něm pozastaví elektronickou evidenci tržeb (EET). Podnikatelé tak nebudou muset své tržby evidovat a nebude docházet k žádným kontrolám. Návrh ještě na mimořádném zasedání projednají poslanci.

EET. Ilustrační foto.
Vláda pozastaví EET. Evidence nebude povinná tři měsíce po konci nouzového stavu

„Podnikatelům pozastavujeme povinnost evidovat tržby (EET) po dobu stavu nouze a následující tři měsíce. Nemusí tržby evidovat a nebudou nijak kontrolováni. Nově evidující podnikatele nemusí na FÚ pro registraci, stávající nemusí řešit technickou podporu či aktualizaci certifikátu,“ uvedla na twitteru ministryně financí Alena Schillerová.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník