Po dvou a půl měsících se v pondělí mimo jiných otevřely například i prostory jihomoravských restaurací. Většina podniků v Brně či ve Znojmě však byla přes poledne zaplněna zhruba z třetiny, někde až z poloviny. "Máme dnes asi poloviční návštěvnost. Hosté tvrdí, že se na nás těšili a litují nás, že musíme pracovat v ochranných rouškách," svěřila se spolumajitelka znojemské restaurace Brandy La Moravia Nikola Karbovníková. 

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Při znovuotevření to rozhodně nevřelo ani v ostravských provozech. Ty byly spíše prázdnější, příčemž důvodů mohlo být hned několik. "Je špatný den, pondělí, špatné počasí. Je už déle po výplatách… Myslíme si, že lidé přijdou spíše zítra, sledovat ve svých oblíbených hospůdkách společně Baník," odhadovali vesměs ostravštví hostinští, které v pondělí oslovila redakce Deníku. 

Obdobná situace panovala i na druhém konci republiky, a to v Karlových Varech. Mnohé ze zdejších restaurací zely po znovuotevření vnitřních prostor prázdnotou. "Jsme živeni z cizinců. Pokud neotevřou hranice, nevím, jak dlouho jsem schopný tohle zvládnout. Promiňte, nemám ani sílu se o tom bavit," konstatoval majitel restaurace na nábřeží Jana Palacha. 

V Kraslicích na Sokolovsku si ale štamgasti otevření své oblíbené restaurace Severka nenechali ujít. Hned po jejím otevření si dali pivo, a navíc ve zcela nových prostorách. 

„Dva měsíce jsme rekonstruovali prostory tak, aby se u nás hosté cítili co nejlépe a rádi se sem vraceli. Přežít koronavirovou dobu bylo těžké, ale snažili jsme se udržet zaměstnance a také kontakt s okolím. Proto jsme se rozhodli otevřít výdejní okénko, plus jsme s lidmi komunikovali na sociálních sítích,“ říká provozovatel restaurace Tomáš Šrajber a jeho společník Nikola Hurban přikyvuje.

Otevření aquaparků 

Češi se v pondělí mohli znovu vypravit i na koupaliště či do aquaparků. Ani oblíbený Aqualand Moravia, jež je podle žebříčku agentury CzechTourism nejnavštěvovanějším místem na jihu Moravy, ovšem neměl problém dodržet vládou povolený počet návštěvníků - tedy 300 lidí za den. Přibližně dvě stovky nadšenců se tak v rozlehlém areálu v Pasohlávskách doslova ztrácely. 

 

Každý z nich tak měl k dispozici bezpečnostní prostor větší než průměrný dvoupokojový byt. „Aktuálně vyhlášené podmínky jsou pro zařízení našeho typu naprosto ekonomicky likvidační. Naši návštěvníci však za to nemohou, proto jsme se po dlouhém jednání rozhodli v pondělí otevřít," uvedl pro Deník ředitel aquaparku Petr Pavlacký.

Vítanou změnou bylo i otevření bran Pražského hradu, do něhož se nově nevchází přes bezpečnostní rámy. Ten, kdo v pondělí vyrazil na jeho návštěvu, tak nemusel vystát dlouhou frontu. jako tomu bývalo před vypuknutím pandemie. Pomohla k tomu absence zahraničních turistů i zrušení plošných kontrol ze strany kanceláře prezidenta. 

Zájem o tetování? Obrovský 

Zatímco většina provozoven se musí kvůli pandemii naučit dodržovat přísné hygienické podmínky, v tetovacích a piercingových studiích to dělají už dávno. „Roušku nosím už dvacet let a dezinfekci používám při své práci naprosto běžně, takže u mě se nic nemění,“ prohlásil karlovarský tatér Robert, který včera ve studiu nestačil brát telefony. Zájem o tetování a piercingy byl obrovský.

Jeho prvním pokoronavirovým zákazníkem byla Dagmar Busáková, která si až z Chebu přijela nechat píchnout náušnici do rtu. „Čekala jsem, až se salony otevřou, a když se tak stalo, hned jsem šla do toho,“ uvedla žena, pro kterou byla její včerejší náušnice už osmnáctou v pořadí.